رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.


  چاپ        ارسال به دوست

"فرهنگ و آداب گرجی زبانان مازندران"

رونمایی از کتاب "فرهنگ و آداب گرجی زبانان مازندران"

رونمایی از کتاب " فرهنگ و آداب گرجی زبانان مازندران "


با برنامه ریزیهای انجام شده از سوی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران، سال گذشته چهار تن از ایرانشناسان و اساتید دانشگاه های گرجستان جهت انجام تحقیق و پژوهش در خصوص زبان و گویش گرجی به استان مازندران(بهشهر) سفر نمودند. به دعوت این اساتید در تاریخ 13/2/96 همایش یکروز با حضور جمعی از شرق شناسان و ایرانشناسان به منظور استماع نتیجه این سفر و رونمایی از کتاب "فرهنگ و آداب گرجی زبانان مازندران" که حاصل مجموعه تحقیقات و بررسیهای انجام شده با حمایت مالی بنیاد روستاولی گرجستان می باشد، در محل سالن اجتماعات کتابخانه ملی گرجستان برگزار گردید.
آقای دکتر پاآتا جاپاریدزه(مدیر علمی گروه) ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جهت هماهنگی در انجام این سفرها،گفت: ترکیب زبان گرجی و مازندرانی موجب پیدایش زبان و گویش جدیدی در مناطق گرجی نشین مازندران شده است و ازدواج گرجی زبانان با اقوام مازندرانی، پراکندگی در استان و گذشت زمان موجب فراموشی زبان مادری(گرجی) در میان آنها شده است. وی در ادامه اظهار نمود: نمونه هایی از معماری گرجی در استان مازندران وجود دارد و می توان تاثیرات معماری ایرانی و گرجی را بعد از دوره صفویه در دو کشور مشاهده کرد.
خانم دکتر تامار دمتراشویلی در تبیین موقعیت اجتماعی گرجی زبانان گفت: اولین گروه مهاجران گرجی در شهر فرح آباد(نزدیک ساری) در استان مازندران اسکان یافتند و شغل اصلی آنها ابریشم بافی بود. وی در ادامه گفت: دین اسلام و جایگاه خانواده میان گرجی زبانان مانند سایر مردم مازندران نقش مهمی دارد و انجام فرایض دینی و برگزاری آیین های مذهبی مورد توجه آنها میباشد.  
مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان ضمن خوش آمدگویی به مدعوین ، گفت: خیلی خوشحالم در جلسه ای شرکت دارم که فرهنگ و تمدن ایران و مشترکات زبانی و تمدنی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. امروزه برقراری ارتباط با جوامع و کشورها یکی از شروط لازم برای بقا و ماندگاری فرهنگها میباشد ، بی شک قدم نخست در برقراری این ارتباط پرداختن به مشترکات فرهنگی و تمدنی است.  وی در تبیین روابط دو کشور گفت: ایران و گرجستان از گذشته دور روابط خوبی در عرصه های اجتماعی داشته اند و نتیجه این روابط ، اشتراکات فرهنگی و تمدنیست. رایزن فرهنگی کشورمان در پایان گفت: یک تابلو نقاشی و اثر هنری، زمانی زیبا و ارزشمند خواهد بود که در خلق آن از رنگهای مختلف استفاده شده باشد و هرگز تابلوی نقاشی تک رنگ مورد توجه قرار نخواهد گرفت. زبان و گویش مردم در کشورها نقش همان رنگها را در تابلوی نقاشی خواهند داشت، ج.ا.ایران بدلیل تنوع گویش و اقوام شاید یکی از منحصر به فردترین کشورها در جهان باشد. 
در ادامه برخی از ایرانشناسان در خصوص نقش و تاثیرات متقابل مشاهیر و اقوام در فرهنگ و ادبیات دو کشور مطالبی را عنوان کردند که از طرف مدعوین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 


١١:٠٩ - 1396/02/14    /    شماره : ٦٧٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ٢١٤خروج
لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 36586
 بازدید امروز : 18
 کل بازدید : 197842
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.1250