رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.


  چاپ        ارسال به دوست

"نقش شهریار در تعمیق روابط ادبی و فرهنگی"

همایش بین المللی با موضوع"نقش شهریار در تعمیق روابط ادبی و فرهنگی"

همایش بین المللی "نقش شهریار در تعمیق روابط ادبی و فرهنگی"


به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و مشارکت شورای پیشکسوتان آذری زبان گرجستان، دانشگاه دولتی تفلیس و دانشگاه تبریز روز سه شبنه مورخ 10/5/1396 همایش بین المللی با موضوع"نقش شهریار در تعمیق روابط ادبی و فرهنگی"در محل سالن اجتماعات دانشگاه دولتی تفلیس برگزار گردید.
در این همایش که با حضور آقایان: محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز، احمد فرشبافیان رئیس مرکز قفقاز شناسی دانشگاه تبریز، گیورگی شارواشیدزه رییس دانشگاه دولتی تفلیس، نومادی بارتایا رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس، فخری حاجیف نماینده سفارت آذربایجان و جمعی از اساتید، ایرانشناسان و دانشجویان گرجی برگزاری می شد، دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی قطعاتی از اشعار استاد شهریار را به زبان آذری و فارسی همراه با ترجمه گرجی قرائت نمودند که با استقبال مهمانان همراه بود.
دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جهت برگزاری این نشست ادبی در خصوص جایگاه شهریار و آثارش در ادبیات جهان گفت: استاد شهریار یکی از محبوب ترین شعرای ایرانی در دوره معاصر می باشد. وی در ادامه اظهار نمود: بسیاری از مردم قفقاز و آذری زبانان با خواندن اشعار ایشان با ادبیات ایران آشنا شده اند و می توان گفت، شهریار سنبل و نشان ادبیات فاخر ایران زمین در دوره معاصر است.  
مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان پس از خوش آمدگویی و تشکر از اساتید، دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسان، توضیحات مختصری از جایگاه شهریار و آثارش در ادبیات ایران و جهان ارائه نمود و گفت: شیوایی زبان فارسی و سروده های شعرای ایران زمین بسیاری از مترجمین برجسته جهان را بر آن داشته تا نگاه ویژه ای به این آثار داشته باشند، از اینرو در گذشته بسیاری از آثار ادبیات کلاسیک فارسی در گرجستان ترجمه و در اختیار فرهیختگان و علاقه مندان قرار گرفته است اما در دوره معاصر شاید بتوان شهریار و سروده هایش را در ادبیات فارسی بی نظیر دانست. وی در ادامه گفت: استاد شهریار در سرودن قصیده، مثنوی، غزل و شعر نو نیز تبحر داشته اما غزلیات وی بی نظیر و عرفانی می باشد و از طرف جامعه ادبی بسیار مورد توجه می باشد. رایزن فرهنگی کشورمان در تبیین جایگاه استاد شهریار در ادبیات کلاسیک جهان گفت: منظومه حیدر بابا سلام معروفترین سروده ایشان است و به بیش از 80 زبان دنیا ترجمه شده است وآنچه سروده های استاد شهریار را در ادبیات جهان درخشان نموده، توجه به دو عامل ادبی و جامعه شناختی جوامع می باشد. آثار وی در عین سادگی خلاصه ای از تفکرات صحیح انسانی و مفاهیم عمیق اخلاقی را بیان می کند و عمل به این مفاهیم سلامت دنیا و آخرت بشر را به همراه دارد. رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت: توجه به خرد و اندیشه، تواضع و تعلیم و تربیت از ویژگیهای منحصر به فرد سروده های استاد شهریار می باشد و در واقع می توان شهریار را یکی از چهره های شناخته شده پس از مرگ در جهان ادبیات دانست.

 

საერთაშორისო კონფერენცია "შაჰრიარის როლი ლიტერატურული და კულტურული კავშირების გაღრმავებაში"

    საქართველოში ირანის ისლამური რესპუბლიკის საელჩოს კულტურის განყოფილების მხარდაჭერით, საქართველოს აზერბაიჯანელ უხუცესთა საბჭოს, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და თავრიზის უნივერსიტეტის თანამშრომლობით, დღეს, 2017 წლის 1 აგვისტოს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია  "შაჰრიარის როლი ლიტერატურული და კულტურული კავშირების გაღრმავებაში".
    კონფერენციაზე შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს თავრიზის უნივერსიტეტის რექტორმა მოჰამადრეზა ფურმოჰამადიმ, თავრიზის უნივერსიტეტის ანატოლიის და კავკასიის კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელმა აჰმად ფარშბაფიანმა, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენელმა ფახრი ჰაჯიევმა, თსუ ირანისტიკის კათედრის ხელმძღვანელმა, ირანისტმა და მთარგმნელმა ნომად ბართაიამ. კონფერენციას ასევე დაესწრნენ უნივერსიტეტის პროფესორ მასწავლებლები, სტუდენტები და სხვა მოწვეული სტუმრები. ღონისძიების მსვლელობისას სტუდენტებმა ქართულ, სპარსულ და აზერბაიჯანულ ენებზე წაიკითხეს ამონარიდები შაჰრიარის პოემიდან "ჰეიდარბაბა სალამი".


١٧:٣٢ - 1396/05/10    /    شماره : ٦٨٣٣٢٣    /    تعداد نمایش : ١٦٣خروج
لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 33155
 بازدید امروز : 609
 کل بازدید : 178900
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 4.9375