رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتب ایرانشناسان گرجستان

برگزاری آیین رونمایی از کتب ایرانشناسان گرجستان

برگزاری آیین رونمایی از کتب ایرانشناسان گرجستان


به دعوت ایرانشناسان و مترجمین گرجی، روز چهارشنبه 26 مهر ماه مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در مراسم رونمایی از کتاب "منتخبات فارسی" در محل اتاق ایران دانشگاه دولتی تفلیس شرکت و سخنرانی نمود.
در این مراسم که با حضور اساتید، ایرانشناسان، دانشجویان و جمعی از نویسندگان و فرهنگ دوستان برگزار میشد، برخی از صاحب نظران در حوزه روابط تاریخی و ادبی دو کشور سخنرانی نموده و بر اهمیت این اقدامات در توسعه همکاریهای همه جانبه تاکید کردند.
دکتر نومادی بارتایا ایرانشناس برجسته گرجی و رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس ضمن ابراز خرسندی از این اقدام ارزشمند، گفت: بررسی ابعاد مختلف روابط دو کشور در طول تاریخ بسیار با اهمیت میباشد و در این کتاب سعی شده آثار شعرای ایرانی در قرن های 16 لغایت 19 میلادی برای معرفی به جامعه گرجی بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا بتوان ظرفیتهای ادبی دو کشور در این سالها را بصورت تخصصی مورد بررسی قرار داد. وی در ادامه گفت: ادبیات ایران همیشه با عرفان همراه بوده و همین ویژگی موجب غنای فرهنگی در آثار ادبی این کشور  شده است.
دکتر الکساندر الدراشویلی ایرانشناس، مترجم و استاد دانشگاه گرجستان پس از خوش آمدگویی به مدعوین، گفت: کشور ایران در دوره معاصر با تکیه بر اندوخته های فرهنگی بر غنای ادبی خود افزوده است و با توجه به اینکه اوج روابط سیاسی و ادبی ایران و گرجستان مربوط به قرن های 16-19 میلادی می باشد، تهیه و چاپ این کتاب ارزشمند میتواند بصورت یک منبع در اختیار اساتید و دانشجویان قرار گیرد.
مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان با تشکر از ایرانشناسان گرجی در تهیه و تدوین این کتاب و تقدیر از مدعوین جهت شرکت در این مراسم، در تبیین لزوم روابط ادبی گفت: ادبیات و فرهنگ ایران به دلیل توجه به زوایای انسانی و معنوی همیشه از جایگاه ویژه ای در جهان برخردار بوده و گذر زمان نه تنها از ارزش و شیوایی این ادبیات فاخر کم نکرده، بلکه هر روز این آثار در سراسر جهان به زبانهای گوناگون ترجمه و در دسترس علاقه مندان و فرهنگ دوستان قرار میگیرد. وی در ادامه گفت: ادبیات آیینه تمام نمای فرهنگ واندیشه یک ملت است و این سخن بدان معناست که آنچه آدمی‌ می‌اندیشد و آنچه به صورت رفتار اجتماعی از این اندیشه ظهور می نماید درادبیات نمایان است. رایزن فرهنگی کشورمان در پایان گفت: توجه به زبان و ادبیات در گسترش روابط فرهنگی با سایر کشورها بسیار حائز اهمیت میباشد و میتواند در ایجاد زمینه های همکاری در سایر عرصه ها با توجه بر مشترکات تاریخی و تمدنی بسیار تاثیرگذار باشد.
لازم بذکر است تعداد قابل توجهی از این کتب جهت اهداء به کتابخانه ملی و کتابخانه های معتبر، دانشگاه ها، ایرانشناسان و شخصیت های علمی و فرهنگی در گرجستان و ج.ا.ایران ارسال گردیده است.


١٥:٠٤ - 1396/08/04    /    شماره : ٦٨٨٥٨٣    /    تعداد نمایش : ٨٣خروج
لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 33196
 بازدید امروز : 678
 کل بازدید : 178969
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.0937