رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.

 

 

نگاهي گذرا به گرجستان و پیشینه روابط

سیاسی و فرهنگی دو کشور

 

مقدمه:
زبان گرجی
زبان گرجی (به گرجی: ქართული ენა تلفظ: کارتولی اِنا) در شمار زبانهای قفقازی است. زبانهای قفقازی به آن دسته از زبانها گفته می‌شود که در منطقه قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر در محدوده اتحاد جماهیر شوروی پیشین بوسيله آن ارتباط برقرار می‌شد.
 منطقه جنوب قفقاز شامل زبانهای کارتولی (گرجی) می‌شود ، به گروه زبانهای کارتولی زبانهای ایبری نیز گفته می‌شود که این واژه احتمالاً نام گرجستان (شرقی) در زبان یونانی بیزانس می‌باشد.
زبان گرجی به زبان ادبی و علمی از زبانهای کارتولی اطلاق می‌شود و زبان شناخته شده و رسمی کشور گرجستان می‌باشد. در تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۷۸ مردم و دولتمردان گرجستان دفاع خود از زبان مادری را اعلام کردند. بین قانون اساسی جمهوریهای اتحاد شوروی آن زمان فقط در قانون اساسی جمهوری سوسیالیستی گرجستان ، زبان گرجی به عنوان زبان رسمی ودولتی قید شده است.

الفبای گرجی
 یکی از قدیمی‌ترین سیستمهای نوشتاری جهان خط گرجی است بر اساس روایات تاریخی که در کتاب باستانی « سرگذشت کارتیل» آمده است ، خط گرجی در دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یا ایبریا در قرن سه و چهارم پیش از میلاد اختراع شده است و گفته می‌شود که پرنواز اولین پادشاه کارتیل (گرجستان شرقی) الفباي گرجی را اختراع کرد ولی با استناد به آثار مکتوب گرجی که در دسترس پژوهشگران قرار دارد ، تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز می‌‌شود. در طی ۱۵ قرن اخیر تغییراتی در تعداد و طرز ترسیم حروف رخ داد و امروز الفبای زبان گرجی شمال ۳۳ حرف می‌‌باشد و از چب به راست نوشته می‌‌شود.
الفبای گرجی چه در قرون گذشته و چه در عصر حاضر یگانه الفبایی است که مورد استفاده همه گرجیان قرار گرفته است ولی حوزه استعمال آن دربعضی موارد از سرحدات گرجستان تجاوز می‌‌کند. غیر از خود گرجیان الفبای گرجی در قرون وسطی مورد استفاده بعضی از ساکنان شمال قفقاز قرار گرفته است. مثلا در داغستان، چچن و اینگوشتیا سنگ مقبره‌ها وکتیبه‌های متعددی وجود دارد که به زبان گرجی نوشته شده است.

پیشینه ادبی
ادبیات گرجی از قرن ۵ مسیحی کتبا" مستند می‌‌باشد. از اوایل قرن ۴ میلادی دین رسمی تمام گرجستان مسیحیت اعلام شد. بنا به روایت تاریخی که در کتاب باستانی سرگذشت کارتیل (kartlis Tskhovreba )منعکس شده است ، احداث نوشتار گرجی به دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یا "ایبریا"(Iberia)در قرون ۳-۴ میلادی نسبت داده شده است ولی به استناد آثار کتبی گرجی که امروزه در دست محققان است تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز می‌‌شود.
قدیمیترین سنگ نوشته گرجی به وسیله کوربو (Corbo)باستان شناس ایتالیایی در فلسطین کشف شد و تاریخ کتابت آن در حدود سال ۳۴۳ مسیحی تعیین شده است. در سرزمین گرجستان قدیمی ترین اثر خطی سنگ نوشته‌ای است در کلیسای بولنیسی (Bolnisi )در گرجستان جنوبی که تاریخ کتابت آن سال ۴۹۲ مسیحی می‌‌باشد.


دين
اهميت مسيحي شدن گرجستان را كه در طي سلطنت كنستانتين كبير در حدود ۳۳۰ ميلادي روي داد ، تاثير آن را در هنر ، ادبيات ، فرهنگ و بطور كلي در روش زندگي گرجي‌ها نمي‌توان به خوبي برآورد كرد. اين تبديل دين در سنتهاي گرجي ، يوناني  و ارمني به كنيز مقدسي از كاپادوكيا به نام نينوي مقدس ، نسبت داده مي‌شود كه داراي نيروي معجزه‌گر شفابخشي بود. اين زن، يك ملكه ايبريايي به نام نانا را كه از بيماري مرموزي رنج مي‌برد شفا داد ، و مورد توجه و اعتماد او قرار گرفت.
همچنين بايد به خاطر داشت كه تا زمان نينوي مقدس ، بخشهايي از گرجستان غربي ، شامل كولخيس ، آبخازيا و لازيكا ، بر اثر فعاليتهاي مبلغان مسيحي درطول كرانه‌هاي درياي سياه ، به عيسويت گرويده بودند. اگرجه مسيحيت تا سده ششم به عنوان مذهب رسمي در لازيكا پذيرفته نشد ، در شوراي نيقيه در۳۲۵ ميلادي اسقفهايي هم از ترابوزان ، (بندر عمده لازيكا) و هم از بيچوينتا (پيتيونت) بندر سوق‌الجيشي مقر مطران در ساحل آبخازيا شركت جستند. بدين ترتيب تا سال ۳۳۰ ميلادي اوضاع سياسي در تبديل دين گرجستان شرقي تاثير بخشيد و اين سرزمين دين رسمي روميان را قبول كرد و طبقه حاكمه ايبريا آن را بدون مخالفت پذيرفت. گرجي‌ها و ارمني‌ها به صورت پاسداران عيسويت در شرق درآمدند و از اين تاريخ به بعد ، حيات فرهنگي و اجتماعي آنان از فرهنگ ايران زردشتي به دور شد و بعدها از تمدن اسلامي جهان عرب نيز كناره گرفت و به مراكز بزرگ اورتودوكس عيسوي متمايل شد و تحت تاثير حيات اجتماعي و فرهنگ مادي آن قرار گرفت.
جمعیت گرجستان حدود 5 میلیون نفر میباشد که 83 درصد آنان از نژاد گرجی بوده و به زبان گرجی صحبت می‌کنند ، این زبان دارای خط ویژه خود می‌باشد. سایر نژادهای ساکن در گرجستان شامل: آذری ، روسی ، آبخازی و اوستیایی هستند. مسلمانان فقط 10 درصد جمعیت این کشور را تشکیل میدهند.

مردم گرجستان
مردم گرجستان مردمی هستند که ریشهٔ نژادی آنها گرجی است. نژاد گرجی‌ها از ریشه‌ٔ قفقازی است و بیشتر آنان پیرو آیین مسیحیت هستند. گرجستان تاریخ و فرهنگ بسیار غنی و کهنی دارد و پادشاهان ، شاعران ، نویسندگان ، دانشمندان ، ادیبان و سرداران جنگی نامدار بسیاری دارد که منشأ خدمات بسیاری بوده اند. پادشاهی‌های گرجی در دوره‌های باستانی ، یعنی ایبریا در شرق کشور و اگریسی در غرب ، از نخستین کشورهایی بودند که به ترتیب در سالهای ۳۱۷ و ۵۲۳ میلادی ، مسیحیت را دین رسمی خود ساختند.
در ایران نیز گرجی‌ها منشأ خدمات بزرگی بوده‌اند. در دوره صفویه ، مادر بسیاری از شاهان ، از مردم گرجی بوده‌اند و گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری مشغول خدمت بودند و از بهترین و دلیرترین سپاهیان ایران به شمار می‌آمدند. تاریخ و فرهنگ مردم گرجستان با ایران اشتراکات بسیاری دارد و رابطهٔ دو کشور به پیش از دوره هخامنشیان می‌رسد. مردم گرجی علاقه فراوانی به فرهنگ ایرانی و زبان فارسی دارند و این زبان در برخی از مدارس و دانشگاه‌های گرجستان آموزش داده می‌شود. از سرداران گرجی دورهٔ صفویه می‌توان اللّه وردی خان ، امامقلی خان و رستم‌خان آقاسی را نام برد.


الف) كليات:
- نام كشور:گرجستان (نام محلی ساكارتولو)
- پايتخت و شهرهاي مهم: (فقط ذكر نام)  تفلیس(پایتخت)، کوتایسی، باتومی، تلاوی، بندرپوتی، متسختا، زوگدیدی، روستاوی، گوری، مارنئولی، گاردابانی، سیغناغی. همچنین این جمهوری دارای سه منطقه خود مختار بوده که عبارتند از: جمهوری خودمختار آجارستان و آبخازیا و منطقه خودمختار اوستیای جنوبی که در جریان جنگ سال 2008 میلادی بین گرجستان و روسیه دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیای جنوبی از گرجستان جدا شده و در اختیار روسها قرار گرفته است. گرجستان همچنان در نقشه های خود نام این دو منطقه جدا شده را به عنوان بخش اصلی از خاک خود درج می نماید.
- زبان و خط رسمي:  زبان گرجی است و رسم الخط هم گرجی می باشد اما استفاده از زبان روسی در سنین بزرگسال و زبان انگلیسی در سنین جوانان و نوجوانان رایج است.
- تعداد جمعيت و توزيع ديني، مذهبي و قومي آن:
جمعیت: حدود 000/700/4 نفر.
توزیع قومی: گرجی ها8/83 درصد، آذری ها 5/6 درصد،ارامنه7/5 درصد ، سایر اقوام 4 درصد.
توزیع دینی: مسیحیت ارتدکس 75 درصد ، مسلمان(شیعه و سنی) 10درصد ، مسیحی ارمنی 8 درصد، سایر مذاهب 7 درصد.


ب) ساختار سياسي:
- نظام سياسي:
جمهوری دموکراتیک. (روز ملی26ماه مه)
- احزاب و يا گروههاي مهم و تاثيرگذار: (فقط ذكر نام)
رویای گرجی ، جنبش ملی ، حزب کارگر، جنبش مسیحی، حزب دموکرات.

- كشورهاي طرف رابطه سياسي به ترتيب اولويت: (فقط ذكر نام)
ایالات متحده آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به ویژه آلمان و فرانسه)،کشورهای هم مرز(،ترکیه،آذربایجان و ارمنستان )و همسایگان نزدیک شامل اوکراین و جمهوری اسلامی ایران.
- تاريخچه مختصر ، چگونگي و ميزان رابطه با ج.ا.ايران:
بخش اعظم سرزمین قفقاز در سالهای متمادی، از دوره هخامنشیان و ساسانیان تا قاجاریه زیر نظر حكومت مرکزی ایران اداره می شد و خراج خود را به ایران پرداخت   می کردند. دربرخی مقاطع تاریخی و پاره ای موارد، حكام محلی كه از طرف ایران منصوب می شدند، اداره امور را بر عهده داشتند. در برهه هایی نیز حکومتهای محلی مستقل عمل می کردند.
سیطره حكومت ایران و بعضا عثمانی در قفقاز در دوره های تاریخی متعدد شدت و ضعف داشته است .در دوره هایی كه دولت ایران در جنگ با مهاجمان به حدود و ثغور كشور یا جنگ برای كشورگشایی یا سركوبی حاكمان متمرد درگیر می شد، اقتدار حكومت ایران در مركز به سستی می گرایید یا اختلا ف ها در درون هیات حاكمه شدت می گرفت، این مناطق نیزمانند نقاط پیرامونی دیگر، ادعای استقلال می كردند و در دوره هایی ، نیمه مستقل وگاه مستقل به حیات خود ادامه می دادند. ولی هرگاه دولت های ایران از اینگونه درگیری ها و جنگ های پیرامونی رهایی می یافتند مجدداً قدرت خود را باز یافته و اقتدار خویش را گسترش می دادند.
اوایل دوره صفویه ، اوج اقتدار ایران برمنطقه قفقاز بود، در این دوره مرزهای شمال غربی ایران بسیاری از قلمرو كنونی قفقاز جنوبی و داغستان را در برمی گرفت. در دوره جنگ های ایران و عثمانی ، ایران و روسیه و روسیه و عثمانی ، قفقاز میدان مبارزه سه دولت مقتدر آن زمان بود. در دوره قاجاریه در اثر ضعف دولت ایران در پی جنگ ها و لشگركشی های مداوم و نیز ورود بازیگران جهانی دیگر از جمله امپراطوری های روسیه ، فرانسه و انگلیس به صحنه منطقه ، رفته رفته از اقتدار ایران كاسته شد و پس از امضای معاهده های گلستان در سال 1813 و تركمنچای در سال 1828 ، مرزهای ایران و روسیه به مرزهای كنونی رسید و قفقاز پس از آن از ایران جدا و ارتباط ایرانیان با ملل و اقوام قفقاز به تدریج رو به كاهش نهاد.
بدنبال اعلام استقلال گرجستان در سال 1918 ، ایران این کشور را مورد شناسایی قرار داد و بدنبال فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی نیز، جمهوری اسلامی ایران از اولین كشورهایی بود كه استقلال گرجستان را به رسمیت شناخت و پس از گذشت چند ماه از استقلال گرجستان، روابط دیپلماتیك بین دو كشور برقرار شد و دو كشور ایران و گرجستان با درك ضرورتهای دنیای معاصر كه منطقه گرایی از شاخص های آشكار آن است همكاری های هر چه بیشتر منطقه ای و بسط و تعمیق مناسبات فیمابین را در دستور كار خود قرار داده اند.
روابط ایران و گرجستان پس از انقلاب رز (مخملی) :
با وقوع انقلاب رز، جمهوری اسلامی ایران ضمن تاكید بر استقلال و تمامیت ارضی گرجستان خواستار حل مسالمت آمیز بحران گردید و پس از حل این بحران نیز از زمامداران جدید حمایت و استقبال نمود . شركت هیات عالی رتبه ایران در مراسم تحلیف ریاست جمهوری گرجستان و دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر این كشور در تغییر دیدگاه دولتمردان جدید با جمهوری اسلامی ایران بسیار مؤثر بود. انجام سفر آقای ساآكاشویلی و هیات همراه به تهران در تیر ماه 1383شمسی و امضاء چند سند همكاری بین دو كشور نقطه عطفی در نگاه آینده روابط دو كشور به شمار رفت.
سفر آقای امین زاده معاون وقت آسیا، اقیانوسیه و مشترك المنافع به تفلیس در اوایل دی ماه 83 به عنوان اولین مقام سیاسی كشورمان به تفلیس پس از وقوع انقلاب رز، گام مهم دیگری در بعد سیاسی و اقتصادی برای توسعه همكاری های دو كشور بود كه این سفر زمینه سفر آقای دكتر عارف معاون وقت ریاست جمهوری به گرجستان و برگزاری چهارمین اجلاس كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور در تاریخ 1 تا 5 اردیبهشت ماه 1384 در تفلیس را فراهم نمود. همچنین سفر آقای صفری، معاون وزیر خارجه كشورمان به تفلیس در مرداد ماه سال 1385 و سفر آقای رحیم پور معاون آسیا ، اقیانوسیه و مشترک المنافع در اسفند ماه 92 به روابط و ارتباطات سیاسی فضای تازه ای بخشید.
در نیمه دوم سال 1385 در روابط دو كشور تحرك ایجاد شد كه سفر وزیر امور خارجه گرجستان به ایران در این راستا قابل ذكر است. از سال 1384 لغایت 87 نیز پس از یك وقفه سه ساله،پس از سفر معاون وزیر خارجه گرجستان و وزیر همگرایی این كشور به جمهوری اسلامی ایران مناسبات دو كشور از سر گرفته شد.
روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با گرجستان از بدو استقلال این كشور آغاز شده و تاكنون موافقت نامه و یادداشت تفاهم همكاری بسیاری بین دو كشور به امضاء رسیده است.
در جریان سفر ساآكاشویلی رییس جمهور گرجستان و هیأت همراه به ایران در تیر ماه سال 1383 یادداشت تفاهم اساس روابط متقابل و اصول همكاری های دو كشور، قرارداد بازرگانی، برنامه مبادلات فرهنگی، پروتكل الحاقی و قرارداد حمل و نقل هوایی و توافق نامه كمك توسعه ای جمهوری اسلامی ایران به گرجستان به امضاء رسید و مقرر گردید كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور پس از 8 سال توقف مجددا در سطح عالی برگزار گردد.


همكاری دو کشور در زمینه انرژی :
در سال 85 هنگام بروز بحران در روابط دو كشور گرجستان و روسیه و در سردترین زمان سال در 22 ژانویه سال 2006 خط لوله انتقال گاز روسیه به گرجستان منفجر و صدور گاز به این كشور برای مدتی قطع شد كه با انتقال گاز از سوی جمهوری اسلامی ایران به گرجستان به مدت 15 روز مردم این كشور از سرما نجات یافتند. دولت و ملت گرجستان هیچگاه كمك جمهوری اسلامی ایران به این كشور را در حل بحران انرژی در زمستان سال 1384 را فراموش نكرده و همیشه در اظهار نظرات خود آن را ذكر می كنند .
گرجستان علاقمند به خرید گاز از جمهوری اسلامی ایران می باشد و مذاكراتی نیز در این زمینه انجام شده است. آقای زوراب ناگویدلی نخست وزیر وقت گرجستان اعلام نموده بود که علیرغم مخالفت های آمریكا ما مطمئنا از ایران گاز خواهیم خرید. ما نه تنها از گاز ایران برای مصرف مستقیم بلكه برای تولید برق نیز استفاده خواهیم كرد. شایان ذكر است به رغم مذاكرات در این زمینه تاكنون تصمیم جدی جهت خرید گاز و انعقاد قرارداد بین دو كشور صورت نپذیرفته است.
در خصوص انتقال و مبادله برق بین ایران و گرجستان، در آبان ماه 1385 موافقت نامه اجرایی دو جانبه برای انتقال برق ایران به گرجستان از طریق ارمنستان با حضور وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی گرجستان امضاء شد. با وصل شدن شبكه برق ایران به گرجستان و از آن طریق به روسیه و اوكراین، ایران می تواند به شبكه برق اتحادیه اروپا وصل و امكان تبادل انرژی الكتریكی فراهم می گردد.
در سال 88 نیز معاون وزیر انرژی گرجستان به ایران سفر کرد و یادداشت تفاهمی در این زمینه به امضا رسید.


ج) ساختار فرهنگي:
-    مراكز و نهادهاي فرهنگي دولتي: (فقط ذكر نام)
                وزارت فرهنگ وحفاظت از آثار تاریخی، کتابخانه ملی گرجستان،موسسه ملی نسخ خطی،آکادمی هنر، آرشیو ملی گرجستان، موزه ملی گرجستان، کتابخانه ملی گرجستان، دانشگاههای مختلف گرجستان از جمله دانشگاه دولتی تفلیس، دانشگاه دولتی ایلیا، موسسه فیلم گرجستان، تلوزیون دولتی پیرولی(شبکه اجتماعی)، موزه ادبی ملی گرجستان و بخش فرهنگی شهرداری (غیردولتی ولی مهم).

-    جايگاه موسسات غير دولتي(سمن ها) در جامعه و موسسات فعال و تاثيرگذار در زمينه فرهنگي:
            در گرجستان موسسات فرهنگی غیر دولتی فراوان بوده و تاثیرگذار می باشند. موسسه گوته آلمان،  بنیاد روستاولی، خانه قفقاز ، بنیاد بین المللی  پاآنا بورچولادزه از جمله موسسات تاثیرگذار هستند.
-    جايگاه و كاركرد رسانه هاي گروهي (راديو و تلويزيون، مطبوعات و اينترنت) در جامعه، مهمترين رسانه ها و تيراژ مطبوعات:
             فعاليت رسانه ها اعم از راديو و تلويزيون در گرجستان آزاد است و بر اساس قانون مدني اين کشور مديريت مي گردد. ماده 24 قانون اساسی این کشور به این امر تصریح دارد.
ماده بیست و چهارم: هر انسان حق دارد اخبار و اطلاعات را بصورت شفاهی یا کتبی آزادانه دریافت و منتشر کند. رسانه های گروهی آزاد هستند و هرگونه اعمال سانسور مردود است.دولت یا اشخاص حق به انحصار در آوردن رسانه ها را ندارند. محدود ساختن حقوق اول و دوم این ماده را  تنها جهت تامین امنیت ملی و تمامیت ارضی،  پیشگیری از جرایم، رعایت حقوق دیگران و تامین استقلال دادگاه ها مجاز است.
در اين کشور اکثر مطبوعات در اختيار بخش خصوصي است و توان رقابت آنها تنها ملاک ماندگاري در فضاي رقابتي مطبوعات اين کشور است.
 مهمترین شبکه های تلویزیونی گرجی:    روستاوی2، ایمدی، اجتماعی، مائسترو، قفقاز و شبکه
     مهمترین مطبوعات گرجی: روزنامه رزونانس(تیراژ6000 نسخه)، روزنامه جمهوری گرجستان(تیراژ4000 نسخه)، هفته نامه کویریس پالیترا               (تیراژ10000نسخه) و همچنین روزنامه های 24 ساعته، آخالي تائوبا، آخالي ورسيا، آليا ، ساکارتلو رسپوبليکا، جورجيا تودي، جورجين مسنجر و جورجين تايمز.
-    هنرهاي سنتي و مدرن رايج: (فقط ذكر نام)
              صنایع دستی، موسیقی، رقص، نقاشی، تئاتر و سینما.
-    وضعيت انتشار كتاب و كتابخواني:
       در گرجستان عموما ادبیات سایر ملل مورد توجه و ترجمه قرار گرفته است ولی به دلیل اجباری و مجانی بودن یادگیری سواد که در دوره شوروی سابق به تصویب مجالس جماهیر سابق شوروی رسیده بود مردم از سطح سواد بالایی برخوردار هستند و افراد بیسواد به سختی یافت می شوند. در گرجستان کتابهای مختلفی از نویسندگان گرجی و همچنین ترجمه از زبان های مختلف چاپ و منتشر می شود. میانگین تیراژ کتاب حدود 500 نسخه است و بالاترین تیراژ1200 نسخه  می باشد .ضمناً با توجه ویژه ای به ادبیات کودک پرداخته می شود.


د‌)    ساختار آموزشي:
-    نظام آموزشي:
-    مدت تحصیل در مدارس گرجستان 12 سال تحصیلی و براساس قانون اساسی گرجستان رایگان می باشد و همچنین تحصیل تا کلاس نهم اجباری می باشد.  سیستم آموزشی گرجستان به سه دسته عمومی، حرفه و فنی و عالی که کاملا مطابق با استانداردهای اروپایی است تقسیم شده است. در گرجستان، دیپلم های آموزش متوسطه و کالج فنی و حرفه ای و مدرک آموزشگاه های عالی توسط کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته شده است. سازمان های بین المللی، وزارت علوم و آموزش گرجستان، وزارت کشور، وزارت دفاع و وزارت دادگستری گرجستان را خالی از فساد دانسته است. مطابق تحقیقات سال 2012 که توسط توسط سازمان GALLUP صورت گرفته است، 69 درصد مردم گرجستان از اصلاحات انجام شده در سیستم آموزشی حمایت کرده و نسبت به وزارت علوم و آموزش گرجستان اعتماد خود را ابراز داشته اند.
-    در گرجستان 2086 مدرسه دولتی و 226 مدرسه خصوصی وجود دارد. حدود 600000 دانش آموز و 59000 معلم در این مدارس فعالیت می کنند. سازمان های بین المللی، گرجستان را جزو پنج کشور اولی دانسته اند که به سهولت به سیستم آموزشی دسترسی دارد. به خاطر اصلاحات موفقیت آمیز در سیستم آموزشی، گرجستان برای دومین بار به عنوان معاونت ریاست شورای مرکزی دفتر بین المللی آموزش یونسکو انتخاب شده است. شایان ذکر است ریاست این دفتر در حال حاضر به عهده کشور نروژ است.
-    اصلاحات در جدول تامین مالی آموزش متوسطه، یکی از بخش های موفقی است که توسط بانک جهانی، شناخته شده است. در گرجستان، دولت برای هر دانش آموز یک سرانه ای مالی را تعیین می نماید که مختص آن دانش آموز بوده و به طور رایگان در اختیار دانش آموز قرار می گیرد و دانش آموز خود تصمصم می گیرد که در مدسه دولتی یا خصوصی درس بخواند. 11 درصد مدارس گرجستان خصوصی بوده و حدود 10 درصد دانش آموزان در این مدارس تحصیل می کنند. از لحاظ تعداد مدارس خصوصی، گرجستان یکی از کشورهای پیشتاز در اروپا می باشد.
-    مدارس عمومی در گرجستان توسط شورای امنا مدیریت می شود که ترکیب آن از والدین ، معلمین و دانش آموزان تشکیل می شود. هیات امنا بودجه مدرسه و آیین نامه داخلی مدرسه را تدوین می کند. این شورا هم چنین مدیر مدرسه را برکنار و منصوب می کند. نامزد های دارای مجوز، توسط وزیر علوم و آموزش گرجستان به این شورا معرفی می شوند.
-    بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط اتحادیه اروپا در سال 2011 ، 78درصد مردم  گرجستان بر این باورند که در مدارس گرجستان محیط امن وجود دارد و این شرایط به خاطر راه اندازی سیستم ناظران در مدارس است. به خاطر راه اندازی این سیستم موارد همچون زورگویی 94 درصد و همراه داشتن سلاح 97 درصد کاهش یافته است. هم چنین تخریب امکانات مدارس 98 درصد کاهش را نشان می دهد. اتحادیه بین المللی ناظران آمریکا(NASRO) فعالیت ناظران مدارس گرجستان را عالی ارزیابی کرده است. بنا به این ارزیابی، تصمیم در خصوص عضویت گرجستان در این اتحادیه بین المللی اتخاذ گردید.
-    بر اساس ابتکار جدید وزارت علوم و آموزش گرجستان، والدین می توانند کودکان خود را از سن 6 سالگی، به مدرسه بفرستند، البته این امر اختیاری بوده و والدین در صورت علاقه این کار را انجام خواهند داد. ارزیابی ها در گرجستان نشان داده است کودکانی که از سن 6 سالگی به مدرسه می روند با کودکانی که از سن 7 سالگی به مدرسه می روند به طور یکسان به نتایج آموزشی نایل می شوند. لازم به ذکر است 52 درصد والدین در سال 2011 تصمیم گرفتند فرزندان خود را در اتمام سن 5 سالگی به مدرسه بفرستند. همچنین از سال 2011 هر دانش آموزی که وارد مدرسه می شود از رییس جمهور یک دستگاه رایانه(نوت بوک) همراه با برنامه و بازی های آموزشی هدیه می گیرد.
-    از سال 2011 طرح آموزش ملی جدید راه اندازی شد که در تدوین آن معلمین شرکت داشته اند. طرح آموزش ملی جدید توسط کارشناسان بین المللی و یونسکو به رسمیت شناخته شده است. براساس طرح آموزش ملی، ورزش جایگزین درس تربیت بدنی شده است. همچنین لیگ های ورزشی در مدارس مختلف راه اندازی شده است. بر اساس طرح آموزش ملی، دروس جدید از جمله فرهنگ جهانی و دفاع غیره نظامی نیز در مدارس تدریس می شود.
-    براساس ابتکار وزارت علوم و آموزش و وزارت کشور، دانش آموزان سال یازدهم  می توانند در مدارس، درس راهنمایی و رانندگی را فراگرفته و در صورت قبولی در امتحان مربوطه و رسیدن به سن 17 سالگی در امتحان شهری شرکت کرده و بطور رایگان گواهی نامه دریافت نمایند.  
-    اصلاحات در کتب درسی از سال 2011 شروع شده و در سال 2012 به پایان رسید. براساس طرح آموزش ملی جدید، کتب درسی برای دانش آموزان اول الی ششم به شیوه جدید تدوین شده که حداکثر قیمت آن 10 لاری، حدود می باشد. از سال 2012 الی 2013 کتب درسی جدید برای دانش آموزان 7 الی 12 سال تدوین شده که قیمت آن کمتر از 10 لاری می باشد. دانش آموزان خانواده های فقیر، از سال اول تا داوزدهم کتب درسی را رایگان از دولت دریافت می کنند. شایان ذکر است مقطع ابتدایی در گرجستان 4 سال و متوسطه 8 سال است.
-    بر اساس اصلاحات صورت گرفته از سال 2011 تدریس زبان انگلیسی از سال اول در مدارس گرجستان اجباری شده است. بر اساس نتایج ارزیابی ملی، دانش آموزان از سال اول، زبان انگلیسی را فرا خواهند گرفت. روش تدریس زبان انگلیس در مدارس بر اساس کتاب «ماک میلان» می باشد.
-    از ژانویه سال 2012 کتابخانه الکترونیکی وزارت علوم و آموزش راه اندازی شده است. در این کتابخانه کتب درسی لازم برای دانش آموزان و معلمین جمع آوری شده است.
-    طرح skoool.ge با همکاری یکی از  بزرگترین شرکت ها به نام intel راه اندازی شده است. تمام مطالب الکترونیکی ریاضی، فیزیک، شیمی و بیولوژی در این سیستم جمع آوری شده است. منابع الکترونیکی که برای دانش آموزان گرجی ایجاد شده است عبارت است از: www.buki.ge، www.skoool.ge، www.el.ge .    
-    از سال 2010 طرحی به نام «تدریس و آموزش با گرجستان» با موفقیت اجرا می شود. در قالب این طرح معلمین از آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا در کنار معلمین گرجی در همه مناطق گرجستان زبان انگلیسی را تدریس می نمایند. طی دو سال اخیر بیش از 2500 معلم انگلیسی زبان در این طرح شرکت نموده اند. در نتیجه این اصلاحات، سطح زبان انگلیسی بالا رفته و بر نتایج امتحانات نهایی مدارس و همچنین کنکور سراسری نیز تاثیر بسزایی داشته است.
-    از سال 2012 طرحی به نام «زبان گرجی برای موفقیت آینده» راه اندازی شده که منظور از آن تقویت آموزش زبان گرجی در منطقه «کومو کارتلی» و جاواختی است. حدود 500 معلم داوطلب گرجی، زبان و ادبیات گرجی را با کتب درسی جدید و تدوین شده بر اساس استاندارد های معاصر در مدارس غیر گرجی تدریس می کنند. معلمین داوطلب در خانواده های محلی اقامت داشته و حتی به ساکنین محلی در آموزش زبان گرجی یاری می رسانند. بعد از آغاز این طرح، تعداد نمایندگان اقلیت های ملی مایل به ادامه تحصیلات در آموزشگا های عالی و مؤسسات حرفه ای گرجستان 230 برابر افزایش یافته است. همچنین «خانه های زبان گرجی» به منظور آموزش زبان گرجی تاسیس شده است.
-    دانش آموزان مدارس با روش های مختلف برای آموختن موفقیت آمیز و متمایز تشویق می شوند. به دانش آموزانی که در مقطع متوسطه دروس را با نمرات 10 قبول شوند، مدال طلا و نقره تقدیم می شود و در مقطع پایه ای رئیس جمهور یک دستگاه رایانه را به آنها اهدا می کند. دانش آموزانی که با موفقیت در المپیاد مدارس شرکت کنند تقدیر نامه و جوایز پولی به مبلغ 1000، 700، 500 لاری را دریافت می نمایند. دانش آموزان ممتاز بطور رایگان در اردو های تابستانی شرکت می کنند. در چنین اردو هایی سال گذشته 600 دانش آموز شرکت نمودند. از این تعداد 120 دانش آموز ممتاز برای آموزش زبان انگلیسی به انگلیس اعزام شدند. همچنین مشارکت فعال دانش آموزان در المپیاد های بین المللی از جانب دولت تشویق می شود. از سال 2010 دانش آموزان گرجستان از همه الامپیاد های بین المللی با کسب جوایز بازگشتند. آنها در ریاضی و آی تی، به موفقیت های خاصی نایل شدند و با تقدیر نامه و جوایز پولی به مبلغ 5000، 3000، و 2000 لاری تشویق می شوند.
-    علاوه بر این از سال2012 به همت وزارت علوم و آموزش و سازمان تحقیقات  هسته ای اروپا  (CERN)  اردو های بین المللی تابستانی راه اندازی شده و دانش آموزان با راهنمایی دانشمندان فعال در آن سازمان، دانش خود در علوم تجربی و آی تی را افزایش می دهند. آلل
-    از سال 2011 مسابقه بین المللی دانش آموزان مخترع تحت عنوان «لئوناردو داوینچی" برگزار می شود.
-    از سال 2010 مدارس اختصاصی فیزیک و ریاضی با آموزش ویژه علوم تجربی و ریاضی و فیزیک احیا شده است.
-    ظرف سال 2012   23 مدرسه جدید ساخته و حدود 600 مدرسه تعمیر گردید. گرجستان برای دانش آموزان گرجی در اروپا بالاترین تعداد رایانه دارد (1 رایانه برای 7 دانش آموز) و همه مدارس دولتی و خصوصی در گرجستان به شبکه اینترنت وصل شده هستند.
-    11000 دستگاه رایانه جدید و 1500 دستگاه school box (دستگاه معاصری است که ارتباط ثابت بین مدرسه و سرور مرکزی را تأمین می نماید و همچنین فرصت می دهد به مدرسه سرویس های الکترونیکی محلی داشته باشد) اضافه می شود.
-    آزمایشگاه های معاصر فیزیک، شیمی و بیئولوژی در مدارس همه شهر ها و شهرستان ها نصب شده است.
-    از سال 2012 «اتاق های آینده» مجهز با تکنولوژی ها و دستگاه های مدرن در 100 مدرسه افتتاح شد.
-    همه دانش آموزان سال 12 برای دریافت دیپلم مدرسه امتحانات نهایی را در 8 مواد درسی از جمله زبان و ادبیات گرجی، زبان خارجی، ریاضی، شیمی، فیزیک، بیئولوژی، تاریخ و جغرافیا می دهند.
-    امتحانات نهایی مدرسه به وسیله رایانه Computer Adaptive Testing (CAT) برگزار می شود. بنابه گزارش سازمان بین المللی CITO گرجستان از نظر برگزاری امتحانات مدرسه به وسیله مدرنترین فن آوری ها یکی از اولین کشورها است.
-    روند دریافت مجوز برای معلمین مدارس تا سال 2014 اختیاری است اما داشتن چنین مجوز از سال 2014 اجباری می شود و تنها معلمین دارای چنین مجوز حق تدریس در مدارس را خواهند داشت.
-    دولت توسعه حرفه ای معلمی را کنترل می کند. هر معلم فرصت دارد دوره های دانش افزایی رایگانی در «خانه های معلم» مستقر در تفلیس و کوتائیسی بگذارانند.
-    دولت برای  ارتقای سطح دانش زبان انگلیسی معلمین را به دوره فشرده زبان انگلیسی اعزام می نماید و همچنین معلمین فیزیک در مرکز علمی بین المللی (سازمان تحقیقات هسته ای اروپاییCERN) که معروفیت جهانی دارد دوره های دانش افزایی را می گذارنند.
-    روزنامه اینترنتی آموزش و اطلاع رسانی تخصصی www.mastsavlebeli.ge برای همه معلمین همه مدارس دولتی گرجستان در دسترس می باشد. علاوه بر این همه مدارس دولتی گرجستان مجله تحت عنوان «معلم» که توسط مرکز ملی توسه حرفه ای معلمین وزارت علوم و آموزش منتشر می شود دریافت می کنند.
-    همه معلمین مدارس دولتی گرجستان توسط دولت گرجستان بیمه می شوند.
-    دولت به توسعه آموزش مشمول (inclusive) را که توسط دولت نروژ شناخته شده مساعدت می کند. دولت نروژ در کمک به اجرای این محور اصلاحات خیلی فعال می باشد.
-    از سال 2012 هر تبعه گرجستان مایل به آموزش حرفه ای جدید در کالج های فنی حرفه ای دولتی و خصوصی از دولت کمک هزینه به مبلغ 1000 لاری را دریافت می کند. دریافت کمک هزینه ها از طریق مرکز اطلاع رسانی کالج های فنی-حرفه ای وزارت علوم و آموزش صورت می گیرد.
-    آمار اشتغال بعد از کسب آموزش فنی حرفه ای در گرجستان 64 در صد است.
-    لازم به ذکر است که نظریه آموزش فنی-حرفه ای طبق استاندارد های اروپایی و با مساعدت اتحادیه اروپا تدوین گردید.
-    در دو کالج فنی-حرفه ای (در کاچرتی، در کابولتی) خوابگاه رایگان برای دانشجویان از مناطق کوهستانی دایر شده است.
-    هر کالج فنی-حرفه ای مجهز به دستگاه های معاصر و پاسخ گوی درخواست های جدید آموزش حرفه های جدید می باشد.
-    به ابتکار وزارت علوم و آموزش طرح جدید «دوره های باز آموزی» اجرا می شود و در قالب آن در 20 شهر گرجستان دوره های باز آموزیی برای 20 هزار نفر برگزار می گردد. شرکت کنندگان در این طرح دوره های آموزش زبان انگلیسی و کامپیئوتری و همچنین دوره تخصص حرفه ای را می گذارنند.

-    مراكز و نهادهاي آموزشي دولتي : (فقط ذكر نام)
                        وزارت آموزش و علوم گرجستان
-    نرخ سواد:
-    براساس گزارش سازمان ملل گرجستان در فهرست کشورها بر پایه میزان با سوادی بزرگسالان با نرخ 100 درصد در رتبه اول می باشد.
 لازم به ذکر است یکی از عواملی که در بالا بودن سطح سواد مردم گرجستان تاثیر مهمی داشته وجود قانون اجباری بودن و مجانی بودن یادگیری سواد در این کشور بوده که در مجلس قدیم گرجستان رسما تصویب شده بود. در حال حاضر نیز علیرغم این که این قانون پس از فروپاشی شوروی و همچنین انقلاب رز دچار تحولات شده ولی یادگیری سواد به فرهنگ عمومی تبدیل شده است.

-    وضعيت آموزش عالي و مراكز مهم دانشگاهي:
•    گرجستان به روند بولونی ملحق شده و عضو کنوانسیون لیسبون می باشد .داوطلبان دانشگاه برای پذیرفتن در آموزشگاه های عالی 4 امتحان در زبان گرجی، زبان خارجی، استعداد های عمومی، و یک امتحان ماطبق با دانشگاه انتخاب شده می دهد. بانک جهانی امتحانات ملی را به یکی از اصلاحات موفقیت آمیز در گرجستان شناخت.
دولت پذیرفته شدگان ناشی از نتایج امتحانات و رشته های اولویت دار تحصیلات دانشجویان را با کمک هزینه های 100، 70، 50 و 30 درصدی تأمین مالی می نماید. دانشگاه های علوم تجربی و مهندسی اولویتدار هستند.
درخواست به دانشگاه های مهندسی با 102 در صد و علوم تجربی با 46 در صد افزایش یافته است.
لازم به ذکر است که گرجستان از لحاظ آموزش عالی یکی از ارزانترین کشور یعنی با هزینه تحصیلی خیلی پایین محسوب می شود. در آموزشگاه های عالی دولت برای دانشجویان از خانواده های بی بضاعت کمک هزینه اضافی را اختصاص می دهد.
•    داوطلبان ارمنی زبان و آذری زبان اتباع گرجستان برای پذیرفتن در آموزش های عالی فقط امتحان استعداد های عمومی (به زبان آذری و یا به زبان ارمنی) داده در رشته های مورد علاقه پذیرفته می شوند. آنها ظرف یک سال درس های آموزش فشرده زبان گرجی داشته و از سال تحصیلی بعدی بدون امتحان آموزش زبان گرجی را در دانشکده مورد علاقه ادامه می دهند.
•    از سال 2012 ،  40 استاد مدعو از دانشگاه های معتبر جهانی برای درس دادن به دانشگاه دولتی جاواخیشویلی دانشگاه دولتی فنی، دانشگاه دولتی پزشکی و دانشگاه دولتی ایلیا به گرجستان وارد شدند.
•    تعداد داوطلبان خارجی برای تحصیل در آموزشگاه های عالی گرجستان 300 در صد افزایش یافته است.
•    وزارت آموزش و علوم برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و اقامت در آموزشگاه های عالی معتبر جهانی را تأمین مالی می نماید. از سال 2012 مؤسسات آموزشی که توسط دولت گرجستان تأسیس شده است به صورت شخص حقوقی غیر انتفاعی فعالیت می کنند که باعث استقلال، انعطاف پذیری و آزادی در فعالیت می شود.
•    از سپتامبر سال 2012دانشگاه فنی بین المللی در باتومی افتتاح شد که به شعبه دانشگاه آمریکایی معتبر در می آید و در حال حاضر زیرساخت آن ایجاد می شود.
•    دولت گرجستان سالانه 24 میلیون لاری برای مساعدت به توسعه و تحقیقات علمی اختصاص میدهد.
-    دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس،دانشگاه دولتی ایلیا، دانشگاه دولتی اکاکی تسرتلی کوتایسی، آکادمی هنر گرجستان، دانشگاه تئاتر و سینمای گرجستان، دانشگاه فنی و دانشگاه پزشکی از مهمترین دانشگاههای کشور گرجستان محسوب می شوند.


ه) ساختار ديني و مذهبي:
-    دين و مذهب  رسمي:   مسیحیت ارتدکس
-    ساير اديان و مذاهب و توزيع جمعيتي آن:
اسلام(اعم از شیعه و سنی) 10درصد، مسیحی ارمنی 8درصد و  سایر ادیان و مذاهب (یهود،مسیحیت کاتولیک،...) 7 درصد.
-    مراكز و نهادهاي ديني دولتي : (فقط ذكر نام)
-    نظام آموزش امور ديني:
          در حال حاضر آموزش امور دینی در آکادمی علوم دینی(حوزه علوم ارتدکس)تفلیس تحت نظر دفتر اسقف اعظم تدریس می شود. همچنین کشیشهای مسیحی برای یادگیری آموزه های مسیحیت به کلیساهایی که در آن دیر نیز قرار داشته رفته و آموزه های مسیحی را در آن محیط دنبال می کنند. همچنین دانشگاه گرجی آندریای مقدس (پاتریاکی) نیز تحت نظر کلیسا فعالیت می نماید ولی در این دانشگاه دروس دینی تعلیم داده نمی شود و سایر علوم آموزش داده می شود.


-    وضعيت سياسي، اجتماعي و اقتصادي اقليتهاي مذهبي:
در جمهوری گرجستان همزیستی مسالمت آمیز سنی و شیعه کاملاً مشهود است و حتی در بعضی از نقاط کشور شاهد برگزاری مشترک مراسم عاشورا توسط این دو می باشیم. اگرچه فعالیت وهابیون در حال گسترش است ، اما بدلیل نداشتن ایدئولوژی و سیاسی بودن این فرقه، در این کشور نیز همچون سایر نقاط دنیا در حال افول و فروپاشی هستند.
مهمترین اقلیت دینی در کشور گرجستان مسلمانان هستند . اقلیتهای مذهبی از نظر سیاسی دارای قدرت بالایی نیستند و به ندرت مناصب و مسئولیت های مهم را در اختیار دارند البته نمایندگانی را در مجلس دارند و آن نیز با استفاده از حضور در احزاب گرجی امکان پذیر است. لازم به ذکر است بر اساس قانون جدیدی که در مجلس گرجستان به تصویب رسید سایر اقلیتهای دینی به شرط ثبت به رسمیت شناخته می شوند که این موضوع مورد اعتراض کلیسای ارتدکس گرجستان قرار گرفت.
حکومت در خصوص شیعیان حساسیت خاصی ندارد و با شیعیان با احترام برخورد می کنند و از آنجائیکه مسئولین شهرها و روستاهای مسلمان نشین در ایام انتخابات به آراء مسلمانان احتیاج دارند لذا در جهت تعامل و همکاری و مساعدت با آنها بر می آیند.
-    تشكلهاي مهم و پر نفوذ ديني و مذهبي: (اسلامي و  غير اسلامي)
1. مهمترین تشکل پرنفوذ دینی در گرجستان کلیسای ارتدکس گرجستان(اسقف اعظم) است که از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جایگاه خاص و ویژه ای را در کشور گرجستان به خود اختصاص داده است. این تشکل مهم که در حال حاضر مستقل از کلیسای روسیه فعالیت می نماید دارای قرارداد مهمی با دولت است که امتیازات ویژه ای را دارا می باشد.
2. در کنار نهاد کلیسای ارتدکس گرجستان مراکز جدیدی مانند اداره مسلمانان گرجستان تشکیل شده است.
3. تشکل رسمی دیگری به نام نمایندگی اداره مسلمانان قفقاز در گرجستان به ثبت رسیده است.


و) رابطه فرهنگي با جمهوري اسلامي ايران:
-    تاريخچه مختصر روابط فرهنگي فيمابين:
روابط فرهنگي ايران و گرجستان از دوران‌ باستان سرچشمه مي‌گيرد و ابعاد و ويژگي‌هاي آن در دوران‌هاي مختلف كاملاً متفاوت و وابسته به شرايط سياسي، اقتصادي، مذهبي و غيره بوده است. در طول بيش از 3000 سال روابط دوجانبه بسياري از عناصر فرهنگ و تمدن ايراني وارد حوزه فرهنگي گرجستان گرديد.از سال 1372 با افتتاح سفارت جمهوري اسلامي ايران در تفليس تا سال 1387 امور فرهنگی از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران پیگیری می شده است و از اسفند ماه 1387 با تاسیس رایزنی فرهنگی به صورت رسمی کلیه امور مربوط به این حوزه از طریق این نمایندگی فرهنگی پیگیری می شود.
-    موافقتنامه فرهنگي و اسناد منعقده فرهنگي فيمابين و آخرين وضعيت آن:
- یادداشت تفاهم همکاریهای فرهنگی و هنری بین دو کشور       (دارای اعتبار)
- یادداشت تفاهم همکاریهای آموزش عالی ،پژوهشی و فناوری  (دارای اعتبار)
- یادداشت تفاهم همکاری کتابخانه های ملی دو کشور   (دارای اعتبار)
-    فرصتهاي ج.ا.ايران براي فعاليت فرهنگي در كشور مذكور: (ذكر موارد)
موافقتنامه فرهنگی بین دو کشور،اشتراکات فرهنگی بین دو کشور(آثار ادبی ایرانی به زبان گرجی ، زبان فارسی در گرجستان  و تاثیرآن بر زبان گرجی، میراث فرهنگی ایرانی در گرجستان)،حضور ایرانشناسان نخبه و برجسته،فضای مناسبی را برای  فعالیت فرهنگی درگرجستان ایجاد نموده است.    

-    مراكز و نهادهاي فعال فرهنگي و ديني ج.ا.ايران در كشور مذكور :
مجمع جهانی اهل بیت (ع) ، نمایندگی جامعه المصطفی(ص)، موسسه ایمان ، موسسه آل البیت (ع).
-    مراكز ايرانشناسي و ايرانشناسان معروف:
دانشگاه دولتي تفليس،انستيتوي شرق‌شناسي آكادمي علوم گرجستان،دانشگاه دولتي كوتايسي،دانشگاه دولتی ایلیا ،انستيتوي آسيا و آفريقاي تفليس
پروفسور ماگالی تودوآ، پروفسور جمشید گیوناشویلی، پروفسورگریگول برادزه، الکساندره الرداشویلی، پروفسور لی لی ژورژولیانی، پروفسور نومادی بارتایا، پروفسور گیورگی ساناکیدزه، پروفسور تئا شورغایا، پروفسور نیکلای ناخوتسریشویلی و پروفسور گیورگی لوبژانیدزه.


-    جايگاه زبان و ادبيات فارسي:
-    سابقه و پیشینه آموزش زبان فارسی در گرجستان به تاسیس دانشگاه دولتی تفلیس در سال 1918 برمیگردد، بدان معنی که از بدو تاسیس دانشگاه ، زبان فارسی در آن تدریس می شده است ،هرچند به اعتقاد برخی از اساتید زبان فارسی وعلیرغم عدم وجود آثار ترجمه شده فارسی قبل از قرن 12 میلادی ، مردم گرجستان با ترجمه آثار وادبیات  فارسی قبل از آن هم آشنایی داشتند(مانند ترجمه های ویس و رامین اثر فخرالدین اسعدگرگانی).
-    در سال 1372 و با حضور رسمی جمهوري اسلامي ايران در تفليس مرحله كاملاً جديد روابط فرهنگی دو كشور آغاز شد. در طول 18 سال فعاليت جمهوری اسلامی ایران و با همکاری مرکز گسترش زبان فارسی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ده‌ها دانشجو و استاد رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي و تاريخ ايران دوره‌هاي كوتاه‌ يا بلندمدت بازآموزي و تكميل تحصيلات را در مراكز مختلف علمي ج.ا.ايران گذراندند. بيش از 30 تبعه گرجستان در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي، تاريخ ايران، معارف اسلامي، اديان و عرفان بورس‌هاي تحصيلي بين المللي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ج.ا.ايران را دريافت كردند. با همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مركز اسناد و تاريخ ديپلماسي وزارت امور خارجه ج.ا.ايران صد‌ها جلد كتاب پيرامون زبان، ادبيات، تاريخ، فرهنگ و تمدن، معارف اسلامي، فقه، فلسفه، انقلاب اسلامي، هنر و غيره به مراكز علمي مذكور گرجستان اهدا شد كه باعث ارتقاء سطح تدريس و نظام آموزشي رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي گرديد. در طول 15 سال اخير جهت دانش‌افزايي و معرفي دست‌آوردهاي جديد نظام آموزشي ج.ا.ايران استادان متعدد ايراني به دانشگاه‌هاي گرجستان نيز اعزام شدند.


-    تاریخچه تاسیس و فعالیت رایزنی فرهنگی و نقش آن در تعاملات فرهنگی:
رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس از اسفند سال 1387 تاسیس شده است. این نمایندگی بر اساس توافقنامه فرهنگی موجود فی مابین دو کشور در چارچوب اجرایی نمودن مفاد برنامه مبادله فرهنگی با موافقت وزارت امور خارجه کشورمان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس شکل گرفت. در ابتدای تاسیس رایزنی فرهنگی برنامه مهمی را چون برگزاری اولین هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با موفقیت به انجام رسانید که از استقبال قابل توجهی در سطوح مختلف برخوردار شد.
هر چند تعاملات فرهنگی دو کشور ایران و گرجستان ریشه دار و دارای قدمت تاریخی و کهن است ولی بنا به اذعان ایرانشناسان با سابقه گرجی بعد از گشایش رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس امیدواریهای فراوانی را در اذهان ایرانشناسان، اساتید و دانشجویان زبان فارسی ایجاد شد و لذا پس از انجام اقداماتی نظیر برگزاری نمایشگاههای مختلف فرهنگی و هنری، برگزاری همایش های علمی و ادبی، انتشار کتب مختلف به ویژه تالیفات ایرانشناسان برجسته گرجی نظیر انتشار شاهنامه و فصلنامه فرهنگی ادبی قلم، راه اندازی کلاسهای آموزش زبان فارسی در چهار مدرسه مهم شهر تفلیس و همچنین در رایزنی فرهنگی، راه اندازی اتاق ایران در دانشگاههای مختلف، حضور در رویدارهای مهم فرهنگی مانند نمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس، تجهیز و تعمیر اتاق های ایران در دانشگاههای مختلف، برگزاری برنامه های دینی و مذهبی، ایجاد ارتباط با مراکز فرهنگی و علمی گرجستان نظیر؛ انستیتو شرقشناسی، موزه ملی، موسسه ملی نسخ خطی، کتابخانه ملی، آرشیو ملی و .... اهداء کتب و اقلام فرهنگی مانند سی دی برای معرفی ایران امروز به مخاطبین گرجی، امضاء قرادادهای مختلف همکاری در زمینه فرهنگی و هنری، ارتباط مستمر با اهل قلم و محافل علمی و دانشگاهی گامهای موثری در جهت توسعه و تعمیق روابط فرهنگی دو کشور حاصل گردید.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیوستگیهای عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور تلاش خود را برای ایجاد ارتباطی منطقی بین مراکز فرهنگی دو کشور و همچنین شخصیت های برجسته فرهنگی و نخبه معطوف نموده و در راه معرفی تحقیقات و پژوهش های ایرانشناسان گرجی به مراکز معتبر کشورمان به عنوان پلی ارتباطی ایفای نقش نموده است.
-    چگونگي و ميزان همكاريهاي علمي و آموزشي با ج.ا.ايران:
وجود  10 مركزآموزش زبان فارسي فعال شامل:  5 كرسي دانشگاهي ، 4 مدرسه و كلاس هاي رايزني فرهنگي ج.ا.ايران  و به شرح زير مي باشد .  
همچنین دو کشور همکاری های علمي و آموزشي در زمینه های ذیل را به انجام می رسانند: مبادله استاد ودانشجو، مبادله کارشناسان تاریخی و باستانشناسی ،چاپ و انتشار متون علمی فرهنگی مشترک، تشکیل اجلاس و سمینار های علمی و آموزشی، اعطای بورس تحصیلی


آخرين تحولات سياسي و فرهنگي:
شکست انقلاب رز (مخملی ) در گرجستان که به نوعی شکست سیاست آمریکا در منطقه محسوب می شود و پیروزی اپوزسیون مخالف دولت در انتخابات مجلس با رای حداکثری مردم.
تنش در روابط روسيه و گرجستان درپي اعلام استقلال جمهوري هاي خودخوانده آبخازيا و اوستياي جنوبي و به رسميت شناخته شدن آن توسط مسکو، افزايش يافت. جمهوري هاي خودخوانده آبخازيا و اوستياي جنوبي، دو استان گرجستان در سال 2008 به طور يکجانبه اعلام استقلال کردند. روسيه در 26 آگوست 2008 استقلال "آبخازيا" و "اوستياي جنوبي" را به رسميت شناخت و در روز نهم سپتامبر همان سال نيز با اين دو جمهوري خودخوانده روابط ديپلماتيک برقرار کرد.
-آخرين سفر مقامات ايراني  به آن كشور:
1.    سفر وزیر محترم اموخارجه وقت (دکتر متکی) برای افتتاح سرکنسولگری باتومی و امضاء قراداد لغو روادید فی مابین دو کشور.
2.    سفر مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران وقت (دکتر اشعری) به تفلیس برای انعقاد قرارداد همکاری با مراکز همکار در گرجستان.
3.    سفر وزیر محترم کشاورزی (دکتر خلیلیان) برای ملاقات با همتای خود ، بررسی وضعیت کشاورزی و دامداری به منظور واردات محصولات گرجستان و همچنین افتتاح کشتارگاه حلال ایرانی.
4.    سفر معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه(دکتر رحیم پور)


-رئوس و اهم فعاليت هاي رایزنی فرهنگي
افتتاح و احیاء 11 مرکز ایرانشناسی و آموزش زبان فارسی، احیاء آموزش زبان فارسی با حضور فعال فارسی آموزان ، برقراری ارتباط با نخبگان ایرانشناسی در گرجستان، چاپ و انتشار کتب ویژه آموزش زبان فارسی، چاپ و انتشار کتب مختلف علمی و فرهنگی با تاکید بر اشتراکات فرهنگی ، تبادل هیئت های فرهنگی و علمی دو کشور، حضور فعال در برنامه های فرهنگی و علمی کشور میزبان، حضور فعال رسانه ای در کشور میزبان، بومی سازی اکثر فعالیت های فرهنگی و دینی.

لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 2981
 بازدید امروز : 20
 کل بازدید : 203246
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.9844