رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.

بسم الله الرحمن الرحیم

و الحمدالله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سید الخلق اجمعین محمد و آله الطاهرین و صحبه امنتجبین و علی التابعین لهم باحسان الی یو الدین
و سلام بر کعبه شریف، پایگاه توحید و مطاف مومنان و مهبط فرشتگان؛ و سلام بر مسجدالحرام و عرفات و مشعر و منا؛ و سلام بر دل‌های خاشع و زبان‌های ذاکر و چشم‌های به بصیرت گشوده و اندیشه‌های به عبرت راه یافته؛ و سلام بر شما حج‌گزاران سعادتمند که توفیق لبیک گویی به فراخوان الهی یافته و بر سر این سفره پرنعمت نشسته‌اید.
نخستین وظیفه، تاملی در این لبیک جهانی و تاریخی و همیشگی است: ان الحمد النعمه لک والملک، لا شریک لک لبیک. همه ستایش‌ها و سپاس‌ها از آن او، همه نعمت‌ها از سوی او و همه مُلک و قدرت متعلق به اوست. این است نگاهی که به حج‌گزار در آغازین گام این فریضه پرمغز و پرمعنا داده می‌شود و ادامه این مناسک، هماهنگ با آن شکل می‌گیرد و آن‌گاه همچون تعلیمی ماندگار و درسی فراموش نشدنی در برابر او گذاشته و تنظیم برنامه زندگی برپایه آن از او خواسته می‌شود. فراگرفتن این درس بزرگ و عمل به آن، همان سرچشمه با برکتی است که می‌تواند زندگی مسلمانان را طراوت و حیات و پویایی بخشد و آنان را از گرفتاری‌هایی که بدان دچارند- در این دوران و در همه دوران ها- برهاند.
بت نفسانیت و کبر و شهوت، بت سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، بت استکبار جهانی، بت تنبلی و بی‌مسئولیتی و همه بت‌ ها خوارکننده جان گرامی انسانی، با غریو ابراهیمی، آنگاه که از عمق دل برآید و برنامه زندگی شود شکسته خواهد شد و آزادی و عزت و سلامت به جای وابستگی و سختی و محنت خواهد نشست.
برادران و خواهران حج‌گزار، از هر ملت و هر کشوری، در این کلمه حکمت‌آموز الهی بیندیشند و با نگاه دقیق به گرفتاری‌های دنیای اسلام به ویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، برای خود با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات شخصی و محیطی، وظیفه و مسئولیتی تعریف کنند و در آن بکوشند.
امروز سیاست‌های شرارت‌آمیز آمریکا در این منطقه که مایه جنگ و خون‌ریزی و ویرانی و آوارگی و نیز فقر و عقب ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است، از یکسو، و جنایت‌های رژیم صهیونیستی که رفتار غاصبانه در کشور فلسطین را به نهایت درجه شقاوت و خباثت رسانیده و اهانت مکرر به حریم مقدس مسجدالاقصی و لگدکوب کردن جان و مال فلسطینیان مظلوم، از سوی دیگر، مساله اول همه شما مسلمانان است که باید در آن بیندیشید و تکلیف اسلامی خود را در برابر آن بشناسید. و علمای دینی و نخبگان سیاسی و فرهنگی وظیفه‌ای بس سنگین دارند که متاسفانه غالبا مورد غفلت آنان است.
علما به جای برافروختن آتش اختلافات مذهبی و سیاسیون به جای انفعال در برابر دشمن و نخبگان فرهنگی به جای سرگرمی به حاشیه‌ها، درد بزرگ دنیای اسلام را بشناسند و رسالت خود را که در پیشگاه عدل الهی، مسئول ادای آنند، پذیرا گردند و از عهده آن برآیند. حوادث گریه‌آور در منطقه، در عراق و شام و یمن و بحرین و در کرانه غربی و غزه و در برخی دیگر از کشورهای آسیا و آفریقا، گرفتاری‌های بزرگ امت اسلامی است که سرانگشت توطئه استکبار جهانی را در آن باید دید و به علاج آن اندیشید. ملت‌ها باید آن را از دولت‌های خود بخواهند و دولت‌ها باید به مسئولیت سنگین خود وفادار باشند.
و حج و اجتماعات پرشکوه آن، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی است. و فرصت برائت، که باید با شرکت همه حج‌گزاران از همه جا مغتنم شمرده شود، یکی از گویاترین مناسک سیاسی در این فریضه جامع الاطراف است.
امسال حادثه تلخ و خسارت بار مسجد الحرام کام حاجیان و ملت‌های آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده‌اند انشاءالله؛ و این تسلایی بزرگ برای بازماندگان آن‌هاست، ولی این نمی‌تواند از سنگینی مسئولیت کسانی که متعهد امنیت ضیوف الرحمانند، بکاهد. عمل به این تعهد وادای این مسئولیت خواسته قطعی ماست.
والسّلام علی عبادالله الصّالحین

سیّدعلی خامنه‌ای
۴ ذی‌الحجّة ۱۴۳۶
۲۷ شهریور ۱۳۹۴"ترجمه گرجی"

ირანის ისლამური რევოლუციის ლიდერის, აიათოლა ხამენეის მიმართვა ჰაჯის მომლოცველებს

სახელთა ალაჰისა მოწყალისა მწყალობლისა!
დიდება ალაჰს, ქვეყნიერების უფალს! მშვიდობა და კურთხევა მუჰამედის ხალხს, მის წმინდა ოჯახს, მის მიმდევრებს!
დიდება წმინდა ქააბას, მორწმუნეთა ერთიანობის, ანგელოზთა გარდმოვლენის ადგილს,  რომლის გარშემოც მართლმორწმუნეები აღავლენენ „ტავაფის“ რიტუალს; დიდება მასჯიდ ალ-ჰარამს, არაფატის მთას, მაშაარს და მინას! მშვიდობა თავმდაბალ გულებს, მლოცველ ენებს, რწმენით მომზირალ თვალებს და იდეებს, რომლებიც სხვებისთვის ყურადსაღები იქნება! და მშვიდობა თქვენ, სიკეთითა და წყალობით აღსავსე სუფრასთან მსხდომნო ბედნიერო მომლოცველებო, რომელთაც მოგეცათ შესაძლებლობა მოწოდებაზე უპასუხოთ უფალს „შენს წინ ვდგავარ უფალო“ (لبّیک)!
უპირველესი ვალდებულებაა დაფიქრება ამ საყოველთაო, ისტორიულ და მარადიულ თანხმობაზე „შენს წინ ვდგავარ უფალო“: „اِنَّ الحَمدَ وَ النِّعمَةَ لَکَ وَ المُلکَ، لا شَریکَ لَکَ لَبَّیک“ . მხოლოდ ის არის ღირსი დიდების, ყველა სიკეთე და წყალობა მხოლოთ მისგან მოდის, ქვეყნიერება და ძალაუფლება მას ეკუთვნის. ეს არის ის რწმენა, რომლითაც თვითოეული მომლოცველი პირველ ნაბიჯებს დგამს ამ მნიშვნელოვანი  მოვალეობის აღსრულების დროს და ამ რიტუალის გაგრძელება, შეესაბამება ამ რწმენა, მსოფლმხედველობას და შემდგომ, ყოველი მომლოცველისთვის ის დარჩება დაუვიწყარ, მარადიულ სწავლებად და მათი მოვალეობაა ცხოვრების შემდგომი გზა ამ სწავლებაზე ააგონ. ამ დიადი მოძღვრების გაგება და მისით ხელმძღვანელობა შემდგომში, ის მადლიანი წყაროა, რომელსაც შეუძლია მუსულმანების ცხოვრებას სიახლე, ახალი სიცოცხლე და დინამიზმი შემატოს, გაათავისუფლოს ისინი არსებული პრობლემებისგან, როგორც მოცემულ ეტაპზე, ასევე მომავალშიც.  ავხორცობის, ამპარტავნების, ვნების, ძალაუფლების სურვილის, ქედმაღლობის, სიზარმაცის, უპასუხისმგებლობის და ყველა სხვა, ადამიანის სულის გამანადგურებელი კერპები დაიმსხვრევა იბრაჰიმის ამ ამოძახილით, თუკი ის გულის სიღრმიდან ამოვა და ადამიანის ცხოვრების მამოძრავებელი ძალა იქნება; თავისუფლება, ღირსება და ჯანმრთელობა ჩაანაცვლებს დამოკიდებულებას და სირთულეებს.
ძმებო და დებო, ძვირფასო მომლოცველებო ყველა ქვეყნისა და ერისა, უდა დაფუფიქრდეთ ამ მნიშვნელოვან, ღვთიურ სიტყვებს და ისლამური სამყაროში, განსაკუთრებით დასავლეთ აზიასა და აფრიკის ჩრდილოეთით არსებული პრობლემების გასიგრძეგანებით, საკუთარ თავს განუსაზღვრეთ პასუხისმგებლობა და ვალდებულება პირადი და გარემო შესაძლებლობების გათვალისწინებით და იმოქმედეთ ამ პრობლემების აღმოსაფხვრელად.
დღეს ერთის მხრივ ამერიკის მანკიერი პოლიტიკა ამ რეგიონში, რომელსაც მოაქვს ომი, სისხლისღვრა, ნგრევა, თავშესაფრის ძიება, სიღარიბე, ჩამორჩენილობა და უთანხმოებები რელიგიურ და ეთნიკურ ნიადაგზე და მეორე მხრივ სიონისტური რეჟიმის დანაშაულებრივი ქმედებები, რომელმაც პალესტინაში მტაცებლური პოლიტიკა სისატიკის და დაუნდობლობის  უკიდურეს ზღვართან მიიყვანა და ალ-აქსას მეჩეთის სიწმინდის არაერთი შეურაწყოფა, უდანაშაულო პალეტინელი ხალხის და მათი ქონების უმოწყალო განადგურება,  ეს არის ნომერ პირველი საკითხი, რომელზეც  თქვენ, მუსლულმანებმა უნდა იფიქროთ და განსაზღვროთ თქვენი პასუხისმგებლობა მათ წინაშე. ხოლო რელიგიურ სწავლულებს-ულემებს, პოლიტიკურ და კულტურულ ელიტას, გაცილებით დიდი პასუხისმგებლობა აკისრიათ, რომელსაც სამწუხაროდ ხშირად უგულვებელყოფენ. ულემებმა იმის ნაცვლად, რომ გააღვივონ რელიგიურ ნიადაგზე უთანხმოებები, პოლიტიკოსებმა მტრის ქმედებების მიმართ პასიურობისა და კულტურულის სფეროს წარმომადგენლება იმის ნაცვლად რომ განიხილონ მეორეხარისხოვანი საკითხები, უნდა  ჩაუღრმავდნენ ისლამური სამყარის დიდ ტკივილს, განსაზღვრონ თავიანთი მისია, რომლის შესრულებაზეც ღვთის წინაშე პასუხიმგებელნი არიან.  სულისშემძვრელი მოვლენები რეგიონში - ერაყში, სირიაში, იემენში და ბაჰრეინში,  დასავლეთ სანაპიროზე და ღაზაში, აზიისა და აფრიკის რამდენიმე სხვა ქვეყნაში, ისლამური საზოგადოების დიდი პრობლემაა, სადაც აუცილებლად იკვეთება მსოფლიო იმპერიალიზმის შეთქმულების კვალი და აუცილებელია დავფიქრდეთ ამ პრობლემების მოგვარების გზებზე. ხალხმა საკუთარი მთავრობისგან უნდა მოითხოვოს ამის გაკეთება, ხოლო მთავრობები ერთგულნი უნდა იყვნენ თავიანთი მძიმე პასუხისმგებლობის წინაშე.
ჰაჯი და მომლოცველთა ბრწყინვალე საზოგადოების იქ შეკრება, საუკეთესო ადგილია ამ ისტორიული ვალის და აზრთა გაცვლისა. და შესაძლებლობა ერესზე უარის თქმისა, რომელიც უნდა გამოიყენოს ღმერთის სახლში შეკრებილმა სხვადსხვა ერის და ქვეყნის მომლოცველმა, ითვლება ერთ-ერთი ყველაზე გამომხატველ  პოლიტიკურ  რიტუალად ამ ყოვლისმომცველი მორალური ვალდებულებისა.
მასჯიდ ალ-ჰარამში წელს მომხდარმა მწარე და დამანგრეველმა ინციდენტმა,  სევდით აღავსო  მომლოცველებისა და მათი ხალხების გულები. მართალია ამ ენით აუწერელი ტრაგედიის შედეგად დაღუპული ხალხი, რომლებიც იმ საშინელ წუთებში ლოცვის, ღვთის დიდების და ტავაფის პროცესში იყვნენ, ღვთის წინაშე წარსდგნენ და დიდი ბედნიერება ჰპოვეს, ღვთის წყალობით ისინი სამუდამო სასუფეველს დაიმკვიდრებენ. ეს დიდი ნუგეშია მათი ოჯახის წევრების და ნათესავებისათვის, მაგრამ არანაირად არ მაცირებს მათ პასუხიმგებლობას, ვიცნც უზრუნველყოფს უსაფრთხოებას ღმერთის სახლის მომლოცველებისა. მათ მიმართ ჩვენი კატეგორიულად მოთხოვნაა ამ პასუხისმგებლობის ზედმიწევნით შესრულება.
მშვიდობა ღვთის ჭეშმარიტ მსახურთ!

სეიედ ალი ხამენეი
27 შაჰრივარი 1394
18 სექტემბერი 2015

پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پی فاجعه مصیبت‌بار سرزمین منا

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
فاجعه‌ی مصیبت‌ بار امروز در منا که در آن جمع کثیری از ضیوف‌ الرحمان و مومنانِ مهاجر الی‌الله از کشورهای گوناگون، جان باختند، اندوهی بزرگ در جهان اسلام پدید آورده و عید آنان را عزا کرده است. در میهن عزیز ما نیز دهها خانواده که مشتاقانه در انتظار عزیزان حج‌گزار خود بودند، اکنون به عزای آنان نشسته‌اند. اینجانب با قلبی سرشار از غم و همدردی با مصیبت‌دیدگان، این حادثه اندوهبار را به روح مطهر حضرت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) و به ساحت مقدس ولی الله الاعظم حضرت صاحب‌الزمان (اروحنا فداه) که صاحب‌عزای اصلی است، و به همه بازماندگان و عزاداران در سراسر جهان اسلام به ویژه در ایران عزیز تسلیت عرض می‌کنم و رحمت خاصه‌ی خداوند غفور و رحیم و شکور را برای این میهمانان گرامیش و شفای عاجل آسیب‌دیدگان و مجروحان را از درگاه عطوفتش مسألت می‌نمایم و یادآور می‌شوم:
۱. مسئولان نمایندگی اینجانب و سازمان حج تلاش طاقت‌فرسای خود در شناسایی جان‌باختگان و معالجه مجروحان و اعزام به کشور و خبررسانی سریع را که سراسر امروز بدان مشغول بودند همچنان ادامه دهند و همه کسانی که توانایی دارند به آنان کمک کنند.
۲. هر گونه کمک ممکن را به حجاج دیگر کشورها نیز تعمیم دهند و حق برادری اسلامی را به انجام رسانند.
۳. دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.
۴. جان‌باختگان این حادثه انشاالله مشمول این کلام نورانی قرآن‌اند که: «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» این برای بازماندگان، تسلای بزرگی است. آنان پس از طواف و سعی و پس از ساعات پربرکت عرفات و مشعر و در حال انجام مناسک حج به دیدار معبود شتافته‌اند، و انشاالله مورد لطف و رحمت ویژه احدیتند. اینجانب با تسلیت دوباره به عزاداران، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم.

والسلام علی عباد الله الصالحین
سید علی خامنه‌ای
دوم مهر یکهزار و سیصد و نود و چهار

 

 

"ترجمه گرجی"

ირანის ისლამური რევოლუციის ეზენაესი ლიდერის გზავნილი მინას ხეობაში დატრიალებულ ტრაგედიასთან დაკავშირებით

დღეს მინას ხეობაში დატრიალებულმა ტრაგედიამ, რომელმაც სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული მომლოცველის სიცოცხლე შეიწირა, მუსულმანური სამყაროს ღრმა მწუხარება გამოიწვია და მათი დღესასწაული გლოვად აქცია. ჩვენს ძვირფას სამშობლოში, ათობით ოჯახი სიხარულით ელოდა მოსალოცად წასულ ოჯახის წევრებს და ახლობლებს, მაგრამ ახლა ისისნი მათ გლოვობენ. სევდით აღსავსე გულით თანაგრძნობას ვუცხადებ წმიდა წინასწარმეტყველს (მშვიდობა მას და მის ოჯახს), იმამ მაჰდის, რადგან ისინი ყველაზე მეტად სწუხან დაღუპულებზე და სამძიმარს ვუცხადებ მთელს მუსულმანურ სამყაროში გარდაცვლილ მომლოცველთა, განსაკუთრებით ირანელ მომლოცველთა  ოჯახის წევრებს. მე შევთხოვ მოწყალე ღმერთს შეეწიოს ყველა სტუმარს მისი სახლისა, შევთხოვ დაზარალებულებისა და დაშავებულების სწრაფად გამოჯანმრთელებას და აქვე შეგახსენებთ:
1, უზენაესი სულიერი ხელმძღვანელის წარმომადგენლებმა და ჰაჯის საორგანიზაციო და პასიხუსმგებელმა პირებმა უნდა გააგრძელონ  მსხვერპლთა იდენტიფიცირება, დაჭრილთა მკურნალობა და მათი სამშობლოში დაბრუნება, საზოგადოების დროული ინფორმირება, რითაც, პრინციპში მთელი დღის განმავლობაში დაკავებულები იყვნენ. ყველა, ვისაც კი აქვს შესაძლებლობა, დაეხმაროს მათ.
2, შესაძლებლობების ფარგლებში დახმარება გაეწიოს სხვა ქვეყნიდან ჩამოსულ მომლოცველებს, რითაც აღვასრულებთ ჩვენს მუსლიმურ მოვალეობას.
3, საუდის არაბეთის მთავრობა ვალდებულია აიღოს თავის თავზე მძიმე პასუხისმგებლობა მომხდართან დაკავშირებით და მოიქცეს ჭეშმარიტი ჰუმანიზმის წესების თანახმად. ასევე უნდა ავღნიშნო, რომ მომხდარი უბედურების მიზეზი, მცდარი და არასწორი ორგანიზება და უსაფრთხოების არასაკმარისი ზომები იყო.
4, მომლოცველები, ვინც ამ უბედური შემთხვევისას დაიღუპნენ,  წმინდა ყურანის ამ სიტყვებს იმსახურებენ:  «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله», ეს დიდი ნუგეში მათი ჭირისუფლებისთვის. ისინი ჰაჯის რიტუალის აღსრულების დროს დაიღუპნენ. ღმერთმა შეუნდოს და შეიწყალოს ისინი.
კიდევ ერთხელ გამოვთქვამ მწუხარებას მომხადრის გამო და ვუსამძიმრებ დაღუპულთა ახლობლებს და ოჯახის წევრებს. სამი დღე ჩვენს ქვეყანაში გლოვის დღეთ ცხადდება.

والسلام علی عباد الله الصالحین
სეიედ ალი ხამენეი
2 მეჰრი 1394
24 სექტემბერი 2015

 

 

پیام به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بیت‌الله الحرام

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
وَ الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللّهُ عَلی سَیّدِنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبینَ وَ صَحبِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.
برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان!
 حج، فریضه‌ای قدسی و دنیوی و خدایی و مردمی است. از سویی فرمان «فَاذکُرُوا اللّهَ کَذِکرِکُم ءابآءَکُم اَو اَشَدَّ ذِکرًا» (۲) و «وَ اذکُرُوا اللّهَ فی اَیّامٍ مَعدوداتٍ» (۳) و از سویی خطابِ «اَلَّذی جَعَلناهُ لِلنّاسِ سَوآءَنِ العاکِفُ فیهِ وَالباد» (۴) ابعاد بی‌انتها و متفاوت آن را روشن میسازد.
در این فریضه‌ی بی‌نظیر، امنیّت زمان و مکان همچون نشانه‌ای آشکار و ستاره‌ای درخشان، دل انسانها را آرامش میبخشد و حج‌گزار را از محاصره‌ی عوامل ناامنی که از سوی ستمگران سلطه‌گر، همواره آحاد بشر را تهدید کرده است بیرون میکشد و لذّت ایمنی را در دوره‌ای معیّن به او میچشاند.
حجّ ابراهیمی که اسلام به مسلمانان هدیه کرده است، مظهر عزّت و معنویّت و وحدت و شُکوه است؛ عظمت امّت اسلامی و اتّکاء آنان به قدرت لایزال الهی را به رخ بدخواهان و دشمنان میکِشد و فاصله‌ی آنان را با منجلاب فساد و حقارت و استضعافی که زورگویان و قلدران بین‌المللی بر جوامع بشری تحمیل میکنند، برجسته میسازد. حجّ اسلامی و توحیدی، مظهر «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» (۵) است؛ جایگاه برائت از مشرکان و الفت و وحدت با مؤمنان است.
آنان که حج را به یک سفر زیارتی ـ سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه‌ی خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در زیر عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌اند، شیطانهایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ، آمریکا، به خود میلرزند. حکّام سعودی که امسال صدّ عن سبیل‌اللّه و المسجد الحرام کرده (۶) و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ِی محبوب را بسته‌اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ی آنان میدانند و در این راه از هیچ خیانتی روی‌گردان نیستند.
اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش (۷) منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد. تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌القلب و جنایت‌کار سعودی آنان را با جان‌باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند. چند هزار خانواده از کشورهای گوناگون عزیزان خود را از دست دادند و ملّتهای آنان داغدار شدند. از جمهوری اسلامی نزدیک به پانصد نفر در میان شهدا بودند. دل خانواده‌ها همچنان مجروح و داغدار است و ملّت همچنان غمگین و خشمگین است.
حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند.
بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلافِ کتاب و سنّت فتوا میدهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتّی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده میکنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجّاج ایرانی از حجّ امسال، متّهم نشان دهند. حکّام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازانِ از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ی ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دَم میزنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب (۸) کرده‌اند، متّهم میکنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لا یُحِبُّ الفَساد * وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد». (۹)
 امسال نیز بنا بر گزارشها، علاوه بر صدّ (۱۰) حجّاج ایرانی و برخی ملّتهای دیگر، حجّاج دیگر کشورها را در محدوده‌ی کنترل‌های نامعهود (۱۱) با کمک دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داده و خانه‌ی امن الهی را برای همه ناامن کرده‌اند. جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را بدرستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ی آنان با ضیوف (۱۲) الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ی امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.
برادران و خواهران مسلمان! امسال جای حجّاج مشتاق و بااخلاص ایرانی در مراسم حج خالی است، ولی آنان با قلبهای خود حاضر و در کنار حاجیان از سراسر جهان و نگران حال آنان هستند، و دعا میکنند که شجره‌ی ملعونه‌ی طواغیت نتوانند گزندی به آنان برسانند. برادران و خواهران ایرانیِ خود را در دعاها و عبادتها و مناجاتهای خود یاد کنید و برای رفع گرفتاری‌ها از جوامع اسلامی و کوتاه شدن دست مستکبران و صهیونیست‌ها و سرسپردگان آنها از امّت اسلامی دعا کنید.
اینجانب یاد شهدای منا و مسجدالحرام در سال گذشته و شهدای مکّه در سال ۶۶ (۱۳) را گرامی میدارم و از خدای عزّوجلّ برای آنان طلب مغفرت و رحمت و علوّ درجات میکنم و با سلام به حضرت بقیّةالله اعظم (روحی له الفداء) دعای مستجاب آن بزرگوار را برای اعتلای امّت اسلامی و نجات مسلمانان از فتنه و شرّ دشمنان طلب مینمایم.
و باللّه التّوفیق و علیه التُّکلان
سیّدعلی خامنه‌ای
آخر ذی‌القعده ۱۴۳۷
۱۲/ شهریور ماه/۹۵

"ترجمه گرجی"

ირანის ისლამური რევოლუციის ლიდერის, აიათოლა ხამენეის მიმართვა მსოფლიოს მუსულმანებს და ჰაჯის მომლოცველებს

სახელთა ალაჰისა მოწყალისა მწყალობლისა!

დიდება ალაჰს, ქვეყნიერების უფალს! მშვიდობა და კურთხევა მუჰამედის ხალხს, მის წმინდა ოჯახს, მის მიმდევრებს!
ძვირფასო მუსლიმო ძმებო და დებო!
ჰაჯის დღეები მუსლიმებისთვის დიდების დროა, გულის გაბრწყინების, შემოქმედისადმი მორჩილებისა და თავმდაბლობის გამოვლინების დღეებია. ჰაჯი არის ზეციური, მიწიერი და ღვთაბრივი ბუნების აუცილებელი მოვალეობა. ერთის მხრივ მცნება : „...გაიხსენეთ უფალი ისე, როგორც თქვენს მამებს იხსენებთ, ან მასზე უფრო მეტად...“, (ყურანი 2:200) ასევე „...უფალი ახსენეთ განსაზღვრულ დღეებში...“ (ყურანი 2:203). მეორე მხრივ მოწოდება „...გზაზე რომელიც ჩვენ დავაწესეთ ხალხისთვის და მკვიდრი და მგზავრი განურჩეველია...“ (ყურანი 22:25),  ცხადჰყოფს მის თვალუწვდენელ და მრავალმხრივ სიღრმეებს.
ამ შეუდარებელ და აუცილებელ ვალდებულების აღსრულების დროს, დროისა და ადგილის უსაფრთხოება, როგორც ნათელი ნიშანი და კაშკაშა მნათობი, ხალხის გულს სიმშვიდეს ანიჭებს და უფლის სახლის მომლოცველებს მოსალოდნელი იმპერიალისტური საფრთხეებისგან, რომლის არსებობის დამადასტურებელი ფაქტები მრავლად არსებობს, ათავისუფლებს და დროის გარკვეულ მონაკვეთში უსაფრთხოების შეგრძნების ტკბობით შესაძლებლობას აძლევს.
აბრაამული ჰაჯი, რომელიც ისლამმა მუსლიმებს უბოძა, ღირსების,  სულიერების, ერთიანობის და სიდიადის განსახიერებაა; არაკეთილმოსურნეთათვის ისლამური თემის ძლევამოსილების ღვთიური ძალის საყრდენის მაჩვენებელია, მკაფიოდ და ნათლად ცხადყოფს მათ სიშორეს გარყვნილების ჭაობისაგან, დამცირებისა და ძალადობისაგან რომელსაც საზოგადოებას თავს ახვევნ გაბატონებული საერთაშორისო ტირანული ძალები. ისლამური და მონოთეისტური ჰაჯი განსახიერებაა აიათისა :“ ...ის ვინც მასთან არიან, ურწმუნოთა მიმართ მკაცრნი არიან და ერთმანეთის მიმართ სათნონი...“ (ყურანი 48:29); ჰაჯი განწმენდის, სათნოების და მუსლიმთა ერთობის ადგილლია.
ისინი ვინც ჰაჯი, პილიგრიმულ-გასართობ მოგზაურობასთან გააიგივა, მტრობა და სიძულვილი ჩაიდო გულში ღვთისნიერი და რევოლუციური სულისკვეთების ირანელი ხალხის წინააღმდეგ „ჰაჯის პოლიტიზირების“ საბაბით, მდაბიო  და საძაგელი ეშმაკები არიან, რომელთაც ეშინიათ რომ დიდი ეშმაკის - ამერიკის ინტერესები საფრთხის ქვეშ დადგება. საუდის არაბეთის მმართველობამ, რომელიც „უფლის ჭშმარიტ გზას ასცდა, მამაც და ღვთისმოშიშ ირანელ მომლოცველებს უფლის სახლისკენ მიმავალი გზა გადაუკეტა; სირცხვილი გზასაცდენილებს, თავიანთი გადარჩენის გზას ძალადობრივი მართველობის სათავეში, მსოფლიო ტირანულ და სიონისტურ ძალებთან და ამერიკასთან ალიანსში ხედავენ და ამ გზაზე არანაირ საქციელს არ თაკილობენ.
სწორედ ეხლა ერთი წელი სრულდება შარშან მინაში დატრიალებული ტრაგიკული მოვლენებიდან, სადაც დღესასწალის დროს, მცხუნვარე მზის ქვეშ,  პილიგრიმის თეთრ სამოსში ჩაცმული ათასობით მწყურვალი ადამიანი დაიღუპა. ამ მოვლენამდე ცოტა ხნით ადრე, მომლოცველების ერთი ჯგუფი მასჯიდ ალ-ჰარამში ლოცვის და ტავაფის რიტუალის აღსრულების დროს დაიღუპა. ორივე შემთხვევაში დმანაშავეა საუდის არაბეთის მთავრობა. ამას ეთანხმება ყველა თვითმხილველი თუ ტექნიკური დამკვირვებელი. ზოგიერთი ექსპერტი კი თვლის, რომ ინციდენტი შეიძლება ყოფილიყო გამიზნული. ერთმნიშვნელოვნად ცხადია, რომ ამ ინციდენტის დროს დაშავებულთა გადარჩენის პროცეში, რომელთა მლოცველი გული და სული დღესასწაულის დღეს აღსავსე იყო ღვთიური რწმენით, დაშვებული იქნა უპატიებელი დაუდევრობა. ნაცვლად დახმარებისა, მკურნალობისა ან თუნდაც მწყურვალთათვის წყლის მიწოდებისა, დამნაშავე და უგულო საუდელებმა ისინი მიცვალებულებთან ერთად დახურულ კონტეინერებში გამოკეტეს, სადაც ისინი წამებით აღესრულნენ. სხვადასხვა ქვეყნის რამდენიმე ათასობით ოჯახმა დაკარგა თავისი ძვიფასი წევრი და ახლობელი. მოწამეობრივად აღსრულებულთა შორის დაახლოებით 500 მორწმუნე ისლამური რესპუბლიკიდან იყო, რომელთა ოჯახები დღემდე მგლოვიარენი არიან, და ჩვენი ერი დამწუხრებული და განრისხებული.
საუდის არაბეთის მთავრობამ ნაცვლად ბოდიშის მოხდისა, სინანულის გამოხატვისა  ანდა პირდაპირი დამნაშავეთა ძიების და სასამართლო პროცესისა, გამოავლინა გაუგონარი სითავხედე და უტიფრობა და საერთაშორისო ისლამური საგამოძიებო კომისიის შექმნაზეც კი უარი განაცხადა. ბრალდებულის სკამზე წარდგენის ნაცვლად, ბრალმდებლის როლში მოგვევლინენ და ისლამის დროშით ხელში ურწმუნოებისა და იმპერიალიზმის წინააღმდეგ, გამოააშკარავეს თავიანთი დიდი ხნის მტრობა ისლამურ რესპუბლიკასთან. 
პროპაგანდისტული რუპორები, საუდელი პოლიტიკოსები, რომელთა საქციელი სიონისტებთან და ამერიკასთან მთელი მუსლიმური სამყაროს სირცხვილია, ასევე წინდაუხედავი, საღ აზრს მოკლებული მუქთახორა მუფტები, რომლებიც ყურანის და სუნას წინააღმდეგ ფატვებს გასცემენ, მოსყიდული ჟურნალისტები, რომელთაც არანაირი პროფესიული ეთიკა არ გააჩნიათ და აყალბებენ ფაქტებს, ამაოდ ცდილობენ დაადანაშაულონ ისლამური რესპუბლიკა, რომ ირანელი მომლოცველები წელს ვერ შესძლებენ აღასრულონ ჰაჯის რიტუალი. პროვოკატორმა მთავრობამ ურწმუნო, დამნაშავე დაჯგუფებების შექმნით, ისლამური სამყარო ჩაითრია სამოქალაქო ომებში, მკვლელობებში და უდანაშაულო მოსახლეობის გაჟლეტაში და სისხლში ჩაახრჩო იემენი, ერაყი, სირია, ლიბანი და კიდევ სხვა ქვეყნები. უღმერთო პოლიტიკოსებს, რომელთაც მეგობრობის ხელი გაუწოდეს სიონისტურ რეჟიმს, თავალები აქვთ დახუჭული პალესტინელების ტანჯვასა და უბედურებაზე და მათი ძალადობისა და ღალატის მასშტაბები ბაჰრეინის ქალაქებსა და სოფლებსაც მისწვდა. უსინდისო ერეტიკოსი მმართველებმი, რომელთაც საშინელი ტრაგედია დაატრიალეს მინაში - ისლამის სიწმინდეების მსახურთა სახელით დაარღვიეს უფლის სახლის წმინდა უსაფრთხოება და მოწყალე ღმერთის სტუმრები მინასა და მანამდე ბეით ალ-ჰარამში დღესასწაულზე დახოცეს, დღეს აცხადებენ, რომ ჰაჯს არ უნდა დაედოს პოლიტიკური სარჩული და სხვებს ადანაშაულებენ იმ ცოდვებში, რომელიც თვითონ ჩაიდინეს ან მათი ხელშეწყობით განხორციელდა. ისინი სრულყოფილი მაგალითები არიან წმინდა ყურანში ნათქვამი მართალი სიტყვებისა: „და როცა საქმის თავკაცი გახდება და ძალაუფლებას მოიხვეჭს და შენგან გაბრუნდება, ცდილობს, უკეთურობა გაამრავლოს ქვეყანაზე და ნათესი და მოდგმა დაღუპოს. და ღმერთს არ უყვარს უკეთურობა“ (ყურანი 2:205), „ხოლო როდესაც მას ეტყვიან გეშინოდეს ღვთისო! ამპარტავნება მას ცოდვაში ჩააგდებს, საკმარისია მისთვის ჯოჯოხეთი და რა საშინელია ეს სამყოფელი!“ (ყურანი 2:206).
გავრცელებული ინფორმაციით, წელს, გარდა იმისა რომ ირანელ და ზოგიერთი სხვა ერების პილიგრიმებს ჰაჯის გზაზე წინააღმდეგობები შეუქმნეს, ამერიკული და სიონისტური ჯაშუშური ქსელების დახმარებით ღმერთის უსაფრთხო სახლი საფრთხეებით აღავსეს. ისლამურმა სამყარომ, როგორც ხალხმა ასევე ხელისუფალნმაც, უნდა გაიცნონ საუდის მმართველნი, სწორად შეაფასონ მათგან მომავალი საფრთხეები. იმ დანაშაულებებისათვის რაც მათ ისლამური სამყაროს წინაშე აქვთ ჩადენილი, არ უნდა მიეცეთ მოდუნების შესაძლებლობა. მათი სასტიკი საქციელის გამო მორწმუნეთა წინაშე, აუცილებელია სერიოზულად დავფიქრდეთ ისლამმის მთავარი სიწმინდეების ზედამხედველობის და ჰაჯის საორგანიზაციო საკითხებზე. ამ საკითხებზე დაუფიქრებლობა ისლამურ თემს მომავალში უფრო მასშტაბური პრობლემების წინაშე დააყენებს.
მუსლიმო ძმებო და დებო! წლევანდელი ჰაჯის ცერემონიის დროს მოსიყვარულე და გუწრფელი ირანელი მომლოცველების ადგილი ცარიელი იქნება, მაგრამ ისინი სულითა და გულით მრავალი სხვა მუსლიმი პილიგრიმის გვერდით იქნებიან და ილოცებენ, რომ ეშმაკმა მათ ვერანაირი ზიანი ვერ მიაყენოს. გახსოვდეთ თქვენი ირანელი ძმები და დები და ლოცვაში მოიხსენიეთ ისინი; ილოცეთ იმ პრობლემების მოგვარებისთვის რასაც ისლამური თემი აწყდება, რომ იმპერილისტებისა და სიონიტების ხელი არ მისწვდეს ისლამურ უმმას.
მე პატივს მივაგებ მინასა და ბეით ალ-ჰარამში შარშან დაღუპულების და ასევე 1978 წელს მექაში მომხდარი ტრაგედიის დროს დაღუპულთა ხსოვნას, შევთხოვ ყოვლისშემძლე უფალს მიუტევოს მათ და შეიწყალოს. დიდებას ვუთვლი იმამ მაჰდის და შევთხოვ მას ილოცოს ლოცვით, რომელიც განადიდებს ისლამურ თემს და დაიფარავს მუსლიმებს მტრისაგან და იხსნის ბოროტებისგან.
و باللّه التّوفیق و علیه التُّکلان

სეიედ ალი ხამენეი
2 სექტემბერი 2016

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به حجاج بیت الله الحرام:
دفاع از فلسطین و نجات آن، وظیفه قطعی امت اسلامی است

 بسم الله الرحمن الرحيم

و الحمد ﷲ ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد خاتم النّبیّین و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین.
خدای بزرگ را سپاس میگویم که امسال نیز سعادت حج‌گزاری را به خیل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا فرمود تا از این سرچشمه‌ی گوارا و فیّاض برخوردار شوند و در روزها و شبهایی که ساعات مغتنم و مبارکش، همچون اکسیری معجزه‌گر میتواند دلها را منقلب و جانها را پاکیزه و مزیّن سازد، در مجاورت خانه‌ی با عظمت خداوند و مواقیتِ عبادت و خشوع و ذکر و تقرّب باشند.
حج، عبادتی پُر راز و رمز، و بیت شریف، جایگاهی سرشار از برکات الهی و مظهر آیات و بیّنات حضرت حق متعال است. حج میتواند بنده‌ی مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوی نائل سازد و از او انسانی والا و نورانی بسازد؛ همچنان‌که میتواند از او عنصری بابصیرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پدید آورد. هر دو سوی معنوی و سیاسی و فردی و اجتماعی در این فریضه‌ی بی‌نظیر، بسی برجسته و نمایان است و جامعه‌ی مسلمان، امروز به هر دو جنبه بسی نیازمند.
از سویی، جادوی مادّی‌گرایی، با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، در حال اغواگری و تباه‌سازی است، و از سویی سیاستهای نظام سلطه در کارِ فتنه‌انگیزی و آتش‌افروزی میان مسلمانان و تبدیل کشورهای اسلامی به دوزخ ناامنی و اختلاف است. حج میتواند داروی شفابخش این هر دو ابتلای عظیم امّت اسلامی باشد؛ هم دلها را از زنگارها پاک و به نور تقوا و معرفت منوّر سازد، و هم چشمها را بر روی واقعیّتهای تلخ دنیای اسلام باز کند و عزمها را برای مقابله با آن راسخ و گامها را استوار و دستها و ذهنها را آماده‌به‌کار نماید.
امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است؛ ناامنی اخلاقی و معنوی، و ناامنی سیاسی. عامل عمده، غفلت ما و هجوم بی‌رحمانه‌ی دشمنان است. ما در برابر هجوم دشمن نابکار به وظیفه‌ی دینی و عقلی خود عمل نکردیم؛ هم «اَشِّدآءُ عَلَی الکُفّار» را از یاد بردیم، و هم «رُحَمآءُ بَینَهُم» را. نتیجه آن است که دشمن صهیونیست در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه‌گری است و ما غافل از وظیفه‌ی قطعیِ نجات فلسطین، به جنگ داخلی در سوریه و عراق و یمن و لیبی و بحرین، و مواجهه با تروریسم در افغانستان و پاکستان و غیره سرگرمیم.
رؤسای کشورهای اسلامی و نخبگان سیاسی و دینی و فرهنگی در دنیای اسلام، وظایف سنگین بر دوش دارند: وظیفه‌ی ایجاد وحدت و برحذر داشتن همگان از ستیزه‌گری‌های قومی و مذهبی؛ وظیفه‌ی آگاه‌سازی ملّتها از شیوه‌های دشمنی و خیانت استکبار و صهیونیسم؛ وظیفه‌ی تجهیز همگان برای مقابله با دشمن در میدانهای گوناگون جنگ نرم و سخت؛ وظیفه‌ی متوقّف‌سازی فوری وقایع فاجعه‌بار در میان کشورهای اسلامی که امروز نمونه‌های تلخ آن همچون حوادث یمن، در سراسر جهان مایه‌ی اندوه و اعتراض است؛ وظیفه‌ی دفاع قاطع از اقلّیّتهای تحت ستم مسلمان، همچون مظلومان میانمار و غیره؛ و از همه مهم‌تر وظیفه‌ی دفاع از فلسطین و همکاری و همراهی بی‌چندوچون با ملّتی که نزدیک به هفتاد سال است برای کشور غصب‌شده‌ی خود مبارزه میکند.
اینها وظایف مهمّی بر دوش همه‌ی ما است. ملّتها باید آن را از دولتهای خود مطالبه کنند و نخبگان باید با عزم راسخ و نیّت خالص در راه تحقّق آن بکوشند. این کارها مصداق قطعی نصرت دین خدا است که بی‌شک بر طبق وعده‌ی الهی، نصرت خدا را به همراه خواهد داشت.
اینها بخشی از درسهای حجّ است و امیدوارم آن را فهم و بدان عمل کنیم.
حجّ مقبول برای همه‌ی شما مسئلت میکنم و یاد شهیدان منا و مسجدالحرام را گرامی میدارم و علوّ درجات آنان را از خداوند رحیم و کریم طلب مینمایم.


والسّلام‌علیکم‌ورحمةﷲ
سیّدعلی خامنه‌ای
هفتم شهریور۱۳۹۶
هفتم ذی‌الحّجه‌ی1438

 

"ترجمه گرجی"


ირანის ისლამური რევოლუციის ლიდერის, აიათოლა ხამენეის მიმართვა ჰაჯის მომლოცველებს


სახელთა ალაჰისა მოწყალისა მწყალობლისა!

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم


დიდება ალაჰს, ქვეყნიერების უფალს! მშვიდობა და კურთხევა მუჰამედის ხალხს, მის წმინდა ოჯახს, მის მიმდევრებს!

و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد خاتم النّبیّین و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین

მადლობას ვწირავთ შემოქმედს, რომ კვლავ მისცა შესაძლებლობა ჰაჯის მომლოცველთა დიდ არმიას მთელი მსოფლიოდან წელსაც მიეღოთ მონაწილეობა ჰაჯის რიტუალში, რათა შეესვათ ამ ანკარა, მაცოცხლებელი წყაროდან და ფასდაუდებელი დღეებისა და ღამეების ყოველი საათის განმავლობაში, რომლიც როგორც ჯადოსნური ელექსირი ააღელვებს ადამიანის გულს და განწმენდს და დაამშვენებს მის სულს უფლის სახლის სიახლოვეს, თაყვანი სცენ უფალს, აღავლინონ ლოცვები, იყვნენ მორჩილნი რათა მიუახლოვდნენ შემოქმედს.

ჰაჯი, საიდუმლოებით სავსე რიტუალი და უფლის დიადი სახლი, ადგილი განსმჭვალული ღვთაებრივი კურთხევით, განსახიერებაა წმინდა აიათების, და ალაჰის ჭეშმარიტების. ჰაჯის აღსრულებამ, მორწმუნე და ღვთისმოშიში ადამიანი შეიძლება სულიერების მაღალ საფეხურზე აიყვანოს, ის ნათელ და ამაღლებულ, ასევე გამჭრიახ, გაბედულ და ინიციატივიან, მებრძოლ პიროვნებად ჩამოაყალიბოს. ამ აუცილებელი მოვალეობის ორივე მხარე, სულიერი და პოლიტიკური, პიროვნული და საზოგადოებრივი, საკმარისად შესამჩნევი და დამაჯერებელია, დღეს მუსულმანურ საზოგადოებას ეს ორივე ასპექტი ესჭიროება.

ერთი მხრივ მატერიალური კეთილდღეობის ცდუნება, მოწინავე ტექნოლოგიებით სარგებლობა მაცდუნებელი და დამღუპველია, მეორეს მხრივ მსოფლიო დომინანტური ძალების ექსპანსიური, წამქეზებლური, მუსლიმებს შორის მტრობის გამაღვივებელი პოლიტიკა, რომელიც მუსლიმურ ქვეყნებს არასტაბილურობის და კონფლიკტების ჯოჯოხეთად აქცევს. ჰაჯი, შესაძლებელია გახდეს ისლამური თემის ამ ორი სერიოზული მანკის მაკურნებელი წამალი, განწმინდოს გულები და რწმენით და სიბრძნით გაასხივოსნოს. ჰაჯს ასევე შეუძლია თვალები აუხილოს ისლამური სამყაროს მწარე რეალობაზე, გააძლიეროს ბრძოლის ჟინი, განამტკიცოს ნაბიჯი, მოამზადოს ხალხის ცნობიერება საქმიანობისა და მუშაობისთვის.

დღეს მუსლიმური სამყარო არასტაბილურ მდგომარეობაშია, როგორც მორალურ-ზნობრივი თვალსაზრისით, ასევე პოლიტიკური თვალსაზრისითაც. ამის ძირითადი ფაქტორები, ჩვენი დაუდევრობა და მტრების სასტიკი შემოტევებია. ამ შემოტევების აღსაკვეთად, ჩვენ ვერ შევასრულეთ ჩვენი რელიგიური და ინტელექტუალური ვალდებულებანი; «اَشِّدآءُ عَلَی الکُفّار» და «رُحَمآءُ بَینَهُم» (ურწმუნოებთან მკაცრნი და ერთმანეთის მიმართ მოწყალენი) დავივიწყეთ. შედეგად კი, სიონისტური მტრული რეჟიმი, ისლამური სამყაროს გეოგრაფიულ შუაგულში ინტრიგებს ხლართავს, ჩვენ კი ბოლომდე ვერ გაგვიცნობიერებია პალესტინის გადარჩენის და დაცვის ჩვენი ვალდებულება, სირიის, ერაყის, იემენის, ლიბიის და ბაჰრეინის კონფლიქტებში, ავღანეთსა და პაკისტანის ტერორისტულ აქტებსა და სხვა დაპირისპირებებით ვართ დაკავებულნი.

ისლამური სახელმწიფოს მეთაურებს, პოლიტიკურ ელიტას და კულტურული სფეროს წარმომადგენლებს მძიმე მოვალეობა აკისრიათ - მოვალეობა ერთობის შექმნის და რელიგიურ-ეთნიკურ ნიადაგზე დაპირისპირებების თავიდან აცილების; საზოგადოების ინფორმირება სიონისტური მტრული რეჟიმის მოქმედების მეთოდების შესახებ; ცივი და ცხელი ომების ფრონტზე მტერთან გასამკლავებლად სათანადოდ აღჭურვა; ტრაგიკული მოვლენების ჯერის, რომლებიც მუსულმანურ სახელმწიფოებში ვითარდება, და რომლის მწარე მაგალითი იემენის მოვლენებიცაა და მთელს მშოფლიოში პროტესტს იწვევს, სასწრაფოდ შეაჩერება; მიანმარის მუსლიმური უმცირესობების მტკიცე დაცვა და სხვა. და ყველაზე მთავარი და უმნიშვნელოვანესი ვალდებულებაა პალესტინის დაცვა და პალესტინელების მხარდაჭერა, ხალხისა რომელიც უკვე სამოცდაათ წელზე მეტია თავისი ქვეყნის ოკუპირებული მიწებისათვის იბრძვის.

ეს ყველა ჩვენთაგანის მოვალეობაა. ხალხმა უნდა მოთხოვოს თავის მთავრობას შეასრულონ ეს მოვალეობები, ელიტის წარმომადგენლებმა უნდა იბრძოლონ თავიანთი გადაწყვეტილებისა და სუფთა განზრახვის პირნათლად შესრულებისათვის. ყველა ეს საქმე და ამოცანა არის ღვთიური რელიგიის საბოლოო გამარჯვების გარანტი.

ყოველივე ეს ჰაჯის გაკვეთილების ნაწილია და იმედი მაქვს, რომ ჩვენ გვესმის ისინი და მივყვებით მას.

ღმერთს შევთხოვ ისმინოს ჰაჯის რიტუალის დროს აღვლენილი ყველა თქვენი ლოცვა, მივაგებ პატივს მინასა და მასჯიდ ალ-ჰარამში დატრიალებული ტრაგიკული მოვლენების მსხვერპლთა ხსოვნას და შევთხოვ უფალს მათ სულებს დაუმკვიდროს სასუფეველი.

 

والسّلام علیکم و رحمةالله

სეიედ ალი ხამენეი

7 შაჰრივარი 1396

29 აგვისტო 2017

 

 

لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 955
 بازدید امروز : 39
 کل بازدید : 203265
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.6719