رویدادهای گرجستان

گرجستان

ورود به سایت

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]

سرود ملی

 

پرجم ایران

 

پرچم گرجستان

فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجر و سالگزد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مبارک باد.

 

اماکن تاریخی و توریستی در گرجستان

شهر تفلیس
تفليس به زبان گرجی با تلفظ تبیلیسی ، از واژه تبیلی به معنای «گرم» مشتق شده و مربوط به چشمه‌های آب گرم این شهر میباشد. بنابر روايت منابع تاريخي گرجي ، در سده 5 ميلادي واختانگ گرگاسالی (گرگ‌سر) شاه گرجستان در این منطقه به وسیله شاهين مشغول به شکار بود كه شاهين ، قرقاول را دنبال كرده و هر دو پرنده در چشمه آب گرم افتادند و مردند. شاه از چشمه آب گرم خوشش آمده ، دستور ساخت شهر و انتقال پايتخت را داد. منطقه تفلیس در هزاره سوم تا چهارم پیش از میلاد مسکونی شده بود. تفلیس به علت واقع شدن در محل تلاقی راه‌های مهم همیشه دارای اهمیت منطقه‌ای بوده و همین ویژگی‌ها سبب گسترش و توسعه این شهر از دیرباز تاکنون شده ‌است.نارین قلعه
نارین قلعه بالای تپه‌ای در محله تفلیس قدیم قرار دارد که در سده‌هاي مختلف (از سده 5 تا 18 میلادی) ساخته می‌شد. ساختار قلعه عمدتاً در سه سطح قرار گرفته است. در قرون وسطی در آن قصر پادشاهی و کلیسای نیکولاس مقدس قرار داشته که در سده 20 ترمیم شده است.

  قلعه تفليس در سده 4 ميلادي به اسم «شوریس تسیخه» (قلعه حسد) تاسیس شد و در سده 7 میلادی / 1 هجري قمري و به خصوص در سده 12 ميلادي / 6 هجري قمري گسترش و توسعه یافت. بعد از ورود مغلها به تفلیس اين مكان «نارین قلعه» (قلعه کوچک) نامگذاري شده است. در سال 1827 ميلادي / 1205 شمسي بخش بزرگی از حصار قلعه بر اثر زلزله آسیب دید و نابود شده است.

حمام‌های آب گرم گوگردی تفلیس
در طول سده‌‌هاي متمادي در سراسر خاورمیانه حمام‌هاي آب گرم معدنی تفلیس معروف بوده است. روايت تاريخي گرجي ، کشف آب گرم معدنی را به شاه واختانگ گرگاسالي نسبت مي‌دهد. يكي از جغرافی‌دانان عرب سده 10 ميلادي / 4 هجري قمري گفته: «در شهر تفلیس حمام‌های مانند حمام‌های تيبریاد قرار دارد که آب این حمام بدون آتش می‌جوشد». بنابر منابع تاریخی ، در سده 13 ميلادي / 7 هجري قمري در تفلیس 65 حمام آب گرم معدنی وجود داشت. در سده‌هاي 14-13 ميلادي / 8-7 هجري قمري مارکو پولو جهانگرد و ماجراجوي معروف ونیزی نيز در مورد حمام‌های تفلیس اطلاعات قابل توجه‌اي را بیان كرده است. در سال 1795 ميلادي / 1173 هجري قمري هنگام لشكرکشی آغا محمدخان قاجار بیشتر حمام‌های گوگردي تفلیس ویران شد. در سده 19 ميلادي در شهر تفلیس فقط چند حمام وجود داشت که یکی از مهمترین محل‌هاي تجمع و سرگرمی اهالي و مهمانان شهر محسوب مي‌شد. يكي از ورودي‌هاي حمام‌های گوگردي «حمام رنگارنگ» نام دارد كه در سده 19 ميلادي توسط استادان اصفهاني به سبك ايراني احداث شد كه جزئي از ميراث فرهنگي شهر شمرده مي‌شود. امروز حمام‌هاي معروف آب گرم تفليس به عنوان يكي از جاذبه‌هاي جهانگردي ، بهداشتی و درمانی محله قديمي شهر زيباي تفليس می‌باشند.


رودخانه کرا(متکواری)
رودخانه کر بزرگترین رودخانه قفقاز است. سرچشمه آن در ترکیه میباشد و در ارتفاع 2742 متر در شیب شرقی کوه قیزیل گیادوک و در خاك جمهوري آذربایجان به دریای خزر می‌ریزد. طول آن 1515 کیلومتر (184 کیلومتر در ترکیه ، 435 کیلومتر در گرجستان و 906 کیلومتر در آذربایجان) میباشد. روی رودخانه کر نیروگاه‌ها و پل‌های زیبای متعدد ، بویژه در شهر تفلیس ساخته شده است.

حوزه رود كرا از دوران پيش از تاريخ سكونت‌گاه انسان بود كه در دوره نوسنگي و اوايل دوره برنز با شكل گيري تمدن‌هاي كور و ارس به اوج توسعه و شكوفايي خود رسيده است. گنجينه‌هاي گرانبهاي كاوش‌هاي باستان‌شناسي منطقه و دوران‌هاي مذكور در موزه ملي گرجستان نگهداري مي‌شود.

کلیسای  سیونی
ساخت کلیسای جامع سیونی در كرانه جنوبي رود کر در سده 6 ميلادي آغاز شد و در اوایل سده 7 ميلادي به پایان رسید. در طول تاريخ بر اثر حملات مختلف ، کلیسای سیونی را چندين بار ویران کردند. در سال 1226 ميلادي / 622 هجري قمري جلال الدین خوارزمشاه تفلیس را اشغال کرده ، گنبد کلیسای سیونی را خراب و به جای آن تاج و تخت خود را بنا کرد.
   
آتشگاه
در محل تفلیس قدیم ، مکان معماری قدیم محفوظ شده که به اسم «آتشگا» معروف است. اسم «آتشگا» از واژه فارسی «آتشگاه» گرفته شده است. روابط ديرينه تاريخي دو ملت بر فرهنگ گرجستان تاثير زيادي گذاشت كه احداث آتشگاه زرتشتیان در سده 5 ميلادي در پایتخت اين كشور و همزیستی مذهبي با مسيحيان ارتودکس نمونه بارز آن و مظهر انسان‌ دوستي است. ساختمانی که تا به امروز باقیمانده ، در سده‌هاي 12-9 ميلادي / 7-3 هجري قمري به رسدخانه تبديل شده بود و در دوره صفوي مرمت و مسقف شده و به عنوان مسجد نيز مورد استفاده قرار مي‌گرفت. امروز ساختمان مذكور در فهرست ميراث فرهنگي گرجستان ثبت شده و يكي از جاذبه‌هاي تاريخي تفليس محسوب مي‌شود.
  
قصر دارجان
قصر دارجان (ساچینو) در سال 1776 ميلادي / 1189 هجري قمري در كرانه سمت چپ رودخانه کر ساخته شد و اقامت‌گاه شاهبانو دارجان همسر ایراکلی دوم پادشاه گرجستان شرقي بود. قصر مذكور روی خرابه‌های قلعه قدیمی با استفاده از سنگ رودخانه و آجر مربع‌شكل و گرد احداث گرديد كه برج اصلی آن با ايوان چوبی سنتي تزيين شده است. در قرن 19 میلادی در این قصر صومعه و کمی بعد یک مدرسه واقع شده بود. در دوره شوروی کاخ را مسکونی کردند و در دهه 80 تئاتر یک بازیگر وریکو آنجاپاریدزه هنرمند نامي گرجي در آن نيز قرار گرفته بود.

مسجد جامع تفلیس(دو محراب)
در سده 7 ميلادي / 1 هجري قمري ورود عرب‌ها به گرجستان ، تصرف شهر تفلیس و تاسيس امارت تفليس در سده 87 ميلادي / 2 هجري قمري ، باعث استقرار جمعیت مسلمان در شهر گرديد. پس از ويراني‌هاي مكرر تفليس توسط مغولها و سپس تيمور لنگ ، اولین مسجد در سده 16 میلادی / 10 هجري قمري ساخته شد. در سال 1522 ميلادي / 928 هجري قمري در كرانه راست رودخانه کر ، در محل کلیسای تخریب شده مسجد شیعیان با معماری و تزيينات بسيار زيبا ساخته شده بود که در سال 1950 ميلادي / 1328 شمسي توسط دولت كمونيستي شوروي به بهانه ساختن پل تخريب شد.
 
در سال‌های 1735-1723 ميلادي / 1147-1135 هجري قمري در دوره كوتاه‌مدت سلطه عثمانی‌ها بر تفليس مسجد سنی ساخته و در اواسط همان سده با دستور نادر شاه تخریب شد اما در سال‌های 1851-1846 ميلادي / 1229-1224 شمسي توسط معمار ایتالیايی جیووانی اسکودیری ترمیم شده بود. در پایان سده 19 ميلادي این مسجد هم خراب شد. به زودي همانجا مسجد فعلی ساخته شد که تنها مسجد تفلیس می باشد و در آنجا مسلمانان سنی و شیعی عبادت مي‌كنند.

مقبره مشاهير گرجستان (متاتسمیندا)
روی تپه «متاتسميندا» در حياط کلیساي «پدر داود» مقبره مشاهير گرجستان واقع شده است. بزرگترين نویسندگان، شعرا، دانشمندان، هنرمندان، فعالان اجتماعی و فرهنگی گرجستان در مكان مذكور به خاک سپرده شده‌اند. قبر الكساندر گريبائدوف وزير مختار امپراتوري روسيه در دربار قاجار و داماد الكساندر چاوچاوادزه شاعر معروف گرجي كه در تهران كشته شد در همان مقبره قرار دارد.


میدان آزادی
میدان مرکزی تفلیس در منطقه قدیمی شهر واقع شده است. در دل میدان مجسمه 44 متری گیورگی مقدس وجود دارد. در دوران شوروی در این میدان مجسمه لنین و اسم این میدان ، میدان لنین بود. در اطراف میدان ادارات دولتی و فرهنگی متعدد، موزه‌ها، هتل‌ها و ساختمان بانک مرکزی قرار دارد.
 
کلیسای جامع سامبا(تثلیث)  
در سال 1989 ميلادي / 1367 شمسي به مناسبت هزار و پانصدمین سالگر خود مختاری کلیسای ارتدکس گرجستان و جشن دو هزارمين سالگرد تولد حضرت عیسی مسیح ، ایده ساخت کلیسای جامع جديد به وجود آمد. در ماه مه سال 1989 ميلادي/ ارديبهشت 1368 شمسي، با رهبری ايلياي دوم اسقف اعظم گرجستان ، از طرف شهرداری تفلیس مناقصه پروژه کلیسای جامع تثليث مقدس اعلام گرديد و ارچیل میندیاشویلی معمار معاصر نامي گرجستان برنده شد. به دلیل بحران‌های اجتماعی و سیاسی انجام این طرح برای شش سال متوقف شد و در تاریخ 23 نوامبر سال 1995 ميلادي / 2 آذرماه 1374 شمسي ساخت کلیساي مذكور آغاز گرديد. ایلیا دوم اسقف اعظم گرجستان در تاریخ 23 نوامبر سال 2004 ميلادي / 3 آذرماه 1383 شمسي، روز يادبود گيورگي مقدس ، کلیسای جامع تثليث مقدس را تعمید نمود.


شهر تاریخی متسختا
شهر مْتْسْخِتا يك از قديمي‌ترين شهرهاي گرجستان و جهان محسوب مي‌شود كه توسط قبيله گرجي «مِسخ» در حدود 3500 سال پيش ساخته شده است. اين شهر در طول تاريخ قبل از شهر تفليس پايتخت باستاني پادشاهي ايبريا (گرجستان شرقي) و مركز سياسي ، مذهبي و معنوي كل گرجستان نيز بوده است. در اطراف و داخل شهر مْتْسْخِتا بیش از 200 آثار تاریخی قرار دارد كه مهمترین اثر کلیسای جامع اسوِتی‌تْسْخووِلی است.
کلیسای ستون زنده (اسوتی تسخوولی)

این اثر معماری گرجی مربوط به اوايل سده 11 میلادی / اوايل سده 5 هجري قمري ، کلیسای جامع اسْوِتی‌تْسْخووِلی در شهر متسختا ، پایتخت باستانی گرجستان قرار دارد. ساخت این کلیسا در سال 1010 ميلادي / 400 هجري قمري آغاز شد و سال 1029 میلادی /419 هجري قمري به پایان رسید. کلیساي اسْوِتی‌تْسْخووِلی یکی از بزرگترین و زيباترین آثار تاریخی گرجستان مي‌باشد و در طول قرون متمادي مرکز دینی گرجستان بوده است. در كليساي مذكور قبای (پیراهن) حضرت عیسی مسیح دفن شده و از اين رو برای همه مسیحیان ، مكان خیلی مهم و زيارتگاه مقدس محسوب مي‌شود.
صومعه صليب جواری اثر سده ششم میلادی است و روبرو شهر متسختا روی تپه بلندی واقع شده است. در ديوار شمالي بيروني كليسا داراي كتيبه مهم قديمي گرجي سده ششم ميلادي است. این کلیساي كهن در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.


صومعه سامتاورو
صومعه سامتاورو یکی از زیباترین و دیدنی ترین مکانهای شهر متسختا است. ميريان سوم نخستين پادشاه مسيحي گرجستان شرقي در اوايل سده 4 ميلادي كليساي كوچكي در اين مكان ساخته بود كه در نیمه اول سده 11 میلادی / نيمه اول سده 5 هجري قمري به جاي آن كليساي بزرگ كنوني ساخته شد. در داخل كليسا مقبره ميريان سوم و شاهبانو نانا همسر وي قرار دارد. در سده 19 ميلادي كليسا به صومعه دائم و اقامتگاه راهبه‌ها تبديل شده است.  در حیاط صومعه كليساي کوچک واقع شده که بنابر منابع گرجي نینوی مقدس ، مبلغ مسيحيت در گرجستان شرقي در سده 4 ميلادي بعد از رسيدن به شهر متسختا در اینجا در داخل بوته تمشك سياه از بت‌پرستان مخفي مي‌شد و دعا می‌کرد.


آنانوري
آنانوري مجموعه كليسا و قلعه مربوط به سده 16 ميلادي / 9 هجري قمري است كه در ورودي درّه آراگوي در كنار درياچه ژينوالي واقع شده و در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است. آنانوري تا سال1743 ميلادي / 1156 هجري قمري مركز ناحيه آراگوي و حاكمان محلي بود كه به عنوان يكي از زيباترين آثار فرهنگي و به دليل مناظر جذاب طبيعي به عنوان مكان مهم جهانگردي گرجستان نيز محسوب مي‌شود.


شهر گوری (زادگاه استالین)
گوری یکی از قديمي‌ترين و مهم‌ترين شهرهای صنعتي ، كشاورزي و نظامي گرجستان است. مهم‌ترين آثار تاريخي شهر قلعه مذكور كليساي قديمي در بلندي‌هاي اطراف شهر ، موزه تاريخي- مردم‌شناسي و خانه و موزه استالين مي‌باشد. تا سال 2010 ميلادي/ 1389 شمسي در میدان اصلی گوری مجسمه 6 متری استالین قرار گرفته بود که ساکنان گوری و دولت محلی آن‌ را در سال 1952 ميلادي / 1330 شمسي در زمان استالین در مركز شهر قرار دادند. در تاریخ 25 ژوئن 2010 ميلادي / 4 تير 1389 شمسي ، با وجود مخالفت بخشی از اهالی گوری ، دولت جديد گرجستان مجسمه استالین را از جایکاه قبلی برداشت و به موزه منتقل کرده است.


قلعه گوری
كاوش‌هاي باستان‌شناسي منطقه نشان می دهند که در سده‌هاي پاياني هزاره اول پيش از میلاد در محله گوري قلعه ای با روستا‌هاي مجاور وجود داشت. گوري به معناي «تپه» است كه در وسط شهر واقع شده و در بالاي آن قلعه بزرگ و محكم بنا شده است. برای اولین بار اسم مكان «قله گوری» در منابع تاريخي گرجي در سده 13 ميلادي / 7 هجري قمري درج شده است. قلعه گوری موقعيت مهم استراتژیک دارد و تسلط بر آن به معنای تسلط كامل سیاسی- نظامي بر استان مركزي گرجستان بود. قلعه گوری در طول تاريخ بارها مورد ويراني و بازسازی مجدد قرار گرفته است. بخش عمده آن در سده 17 ميلادي / 11 هجري قمري توسط روستم باگراتيوني بازسازی شد.


شهر باستاني اوپليس‌تسيخه
شهر باستاني اوپليس‌تسيخه (شهر خدا) در نزديكي شهر گوري واقع شده و يكي از قديمي‌ترين و مهم‌ترين آثار فرهنگ و تمدن گرجستان مي‌باشد كه بخش قديمي آن حدوداً 3800 سال پيش در دل كوه كنده شد. قسمت‌هاي اصلي آن 3500-3400 سال پيش ساخته شد. مجموعه مذكور از كاخ پادشاه ، خرابه‌هاي معابد دوره بت‌پرستي ، ساختمان‌‌هاي مختلف مسكوني و اجتماعي ، كليساي دوره مسيحيت ، تئاتر آنتيك ، كتابخانه، داروخانه ، بازار بزرگ ، ميدان ورزش ، مخازن مختلف ، ديوار دفاعي ، تونل قديمي ، مخفي‌گاه‌ها و غيره تشكيل شده است. اوپليس‌تسيخه مركز آفتاب و ستاره‌پرستي گرجستان باستان ، مركز مهم سياسي ، نظامي و اقتصادي گرجستان شرقي محسوب مي‌شد و جاي تاجگذاري بسياري از پادشاهان گرجستان دوران‌هاي باستان و مسيحي بوده و در سده 13 ميلادي / 7 هجري قمري بر اثر حملات مغول‌ها ويران شده و موقعيت قبلي خود را از دست داده است.


شهر سورامي
شهر سورامي در دامنه شرقي رشته‌كوه‌هاي ليخي ، مرز طبيعي بين قسمت‌هاي شرقي و غربي كشور واقع شده است كه از دوره برنز سكونت‌گاه انسان و از دوره باستان جاي بسيار مهم و استراتژيك نظامي بود. ناحيه سورامي به دليل آب و هواي خاص و جنگل‌هاي درخت كاج و صنوبر به عنوان يكي از معروفترين نواحي تفريحي و درماني كشور محسوب مي‌شود كه برای افراد با مشكلات تنفسي ، آسم و مانند آن تاثير به سزايي دارد. در وسط شهر چشمه آب معدني معروف به اسم «آب آهني» به دليل درصد بسيار بالاي آهن طبيعي ، وجود دارد كه استفاده از آن كاملاً رايگان است. قلعه سورامي يكي از زيباترين و جذاب‌ترين آثار تاريخي منطقه محسوب مي‌شود كه به خاطر قدمت باعث به وجود آمدن روايت‌هاي مختلف درمورد تاريخ احداث آن گرديده است.


مجموعه صومعه معروف به داویت گارجی
مجموعه صومعه دوره فئودالی «داود گارجي» یکی از مهم‌ترين مراکز دینی و فرهنگی گرجستان محسوب مي‌شود كه در 70 کیلومتري جنوب شرقي تفلیس در تپه‌های سنگی صحراي گارجی شهرستان ساگارِجو واقع شده است. بخش کوچکی از مجموعه صومعه‌ای مذكور به دليل سياست‌گذاري‌هاي هدفمند دولت شوروي در خاک آذربایجان قرار گرفت. مجموعه «داود گارجي» توسط يك راهب آشوری به نام داود در نیمه اول سده 6 ميلادي تشکیل شد که همراه با شاگرداش "لوکیانه" در غار کوچک طبیعی صحرای گارجی مستقرشده بود و عبادت مي‌كردند. فعالیت مجموعه صومعه‌ای نقش مهمی در زندگی دینی و فرهنگی مردم گرجستان داشته است. در اوايل سده 12 ميلادي / اوايل سده 7 هجري قمري داود باني پادشاه گرجستان مجموعه «داود گارجی» را به عنوان ملک سلطنتی اختصاص داده و از پرداخت هرگونه مالیات نيز معاف کرد كه باعث رونق فعاليت فرهنگي صومعه گرديد. مغول‌ها با فرماندهی "برکا قائن" در سال 1265 میلادی / 663 هجري قمري، مجموعه «داود گارجی» را ویران کردند. در سده‌هاي 15-14 ميلادي / 9-8 هجري قمري به مرکز قدرتمند سیاسی و اقتصادی تبدیل شده بود كه در اواخر سده 14 ميلادي / 14 هجري قمري بر اثر لشكرکشی‌هاي متعدد تیمور لنگ مجدداً ویران گشت. پس از بازسازي ، صومعه مذكور که مجددا" رشد كرده بود ، در سال‌هاي 1617-1616 ميلادي هنگام لشكركشي در زمان پادشاهي كاختي ، توسط شاه عباس اول صفوي ويران شد و منجر به ویرانی صومعه گرديد. از آن دوره تا پایان سده 19 ميلادي در صومعه «داود گارجي» فقط چند روحاني مسيحي زندگي بسيار ساده ای داشتند. در دوره شوروي كل مجموعه به عنوان ميراث فرهنگي شناخته شده و به موزه و مكان بازديد عموم تبديل گرديد.


شهر سیغناغی
شهر سیغناغی از نظر موقعیت و معماري ، شهر ویژه‌ای میباشد. در این شهر همه چیز بسیار جالب است ، قلعه و حصار ، زنگ کلیساهای قدیمی ، خانه‌های زیبای بسیار با بالکن‌های چوبی کنده‌کاری گرجی و غیره و هر کدام از آن‌ها تاریخ و جذابيات منحصر به فردی دارد. شهر سیغناغی در کرانه جنوبي رود آلازانی ، بالای تپه بلند و زیبا واقع شده است. در فاصله چند كيلومتلي از سيغناغي ، يكي از قديمي‌ترين و زيباترين صومعه‌هاي گرجستان معروف به «بودبه» وجود دارد و قبر نينوي مقدس به عنوان زيارتگاه مهم آن صومعه محسوب میشود.


شهر تلاوی
شهر تلاوی از اواخر دوران برنز مسكوني شده بود اما در دوره پيش از ميلاد به توسعه زياد رسيد. کلاودیوس بطلمیوس جغرافیدان نامي يوناني الاصل مصري سده 2 ميلادي در اثر معروف خود «جغرافیا» برای اولین بار از شهر تلاوي به صورت آوايي «تِلِدآ» Teleda ذكر كرده است. شهر مذكور در سده 11 ميلادي / اواخر سده 4 هجري قمري به مركز سياسي و اقتصادي استان كاختي تبديل شد و از آن به بعد در منابع تاريخي گرجي نيز ذکر مي‌شود. تلاوي در سده‌هاي 12-11  ميلادي / سده‌هاي 6-5 هجري قمري به عنوان یکی ازاصلي‌ترين شهرهای گرجستان با تجارت و صنعت پیشرفته شناخته شده بود كه از سده 15 ميلادي / سده 9 هجري قمري مركز و پايتخت پادشاهي كاختي تبديل شد. در داخل و اطراف شهر تلاوی آثار تاریخی بسیاری وجود دارد ، مانند: کاخ‌موزه شاه هراكليوس دوم ، کلیسای آلاوردی ، صومعه نه‌كره‌سي ، صومعه شوئامتا ، اکادمی صومعه ایقالتو و غیره قرار دارند.


شهر بورجومی
شهر بورجومی در جنوب گرجستان در درّه سرسبز رود كر واقع شده و داراي آب و هواي خاص و آب معدني معروف درماني است كه به كشورهاي مختلف جهان صادر مي‌شود. بورجومي از اواخر سده 19 ميلادي مورد توجه ويژه خانواده امپراتوري روسيه قرار گرفته بود و در ناحيه ليكاني در نزديكي بورجومي كاخ تابستاني بسيار زيبا را بنا کرد. شهر بورجومي در دوره شوروي به عنوان تفريگاه و درمانگاه سراسري توسعه زيادي يافته است. بورجومي و جنگل‌هاي اطراف آن به عنوان پارك حفاظت شده ملي اعلام گرديد كه جهت استراحت ، تفريح و كوه‌نوردي جهانگردهاي زياد را به خود جذب مي‌كند. در سال 1892 ميلادي / 1271 شمسي ميرزا رضاخان ارفع الدوله سركنسول ايران در قفقاز ، در مرکز بورجومي ، نزديك چشمه آب كاخ بسيار زيبا «فيروزه» با معماري ايراني اواخر دوره قاجار را ساخت كه امروز در فهرست ميراث فرهنگي گرجستان ثبت شده است.


واردزیا
مجموعه واردزیا در سده 12 ميلادي / 6 هجري قمري در دوران حکومت شاه گیورگی سوم و ملکه تامار به عنوان شهر پناهگاه و صومعه‌ای در دل كوه كنده شد كه در طول قرن‌هاي متمادي غير قابل تسخير محسوب مي‌شد. بخش عمده مجموعه در ابتدا از بيرون غير قابل تشخيص بود ، اما در سال 1283 ميلادي / 682 هجري قمري بر اثر زلزله شديد ديوار طبيعي بيروني فرو ريخت و قسمت داخلي مجموعه نمايان شد. واردزیا به صورت يك شهر كامل با تاسيسات پيشرفته ، سيستم آب و فاضلاب پيچيده ، بخش‌هاي مسكوني ، اسب و گاوداري ، داروخانه‌ها و كتابخانه‌ها ، اسلحه‌خانه ، گنجينه ، كليساهاي داخلي و غيره در 13 طبقه و 420 اتاق در دل ديوار طبيعي آهكي درّه زيباي رود كر ساخته شده و ورود به این شهر فقط از طریق جاده‌های مخفی ميسر بود. این شهر مخفی گنجایش حدود 50 هزار تن سکنه را داشت. در وسط مجموعه ، کلیسای مریم مقدس با ديوار نگاري‌هاي بسيار زيباي و منحصر به فرد قرار دارد. در سده 16 ميلادي / 9 هجري قمري با دستور شاه طهماسب صفوي شهر واردزیا را به غارت بردند و ویران کردند كه باعث انحلال شهرنشيني و صومعه واردزيا گرديد.


شهر تاريخي كوتايسي
شهر كوتايسي يكي از قديمي‌ترين و زيباترين شهرهاي گرجستان محسوب مي‌شود كه در گرجستان غربي از دوره برنز مركز پادشاهي كولخا ، در اوايل قرون وسطي پادشاهي لازيكا و اِگريسي و در اواخر قرون وسطي پادشاهي ايمِرِتي بوده است. داخل شهر و در نواحي مجاور آن آثار بسيار مهم تاريخي وجود دارد كه برخي از آن‌ها در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است. كوتايسي از نظر تعداد جمعيت و اهميت سياسي- اقتصادي به عنوان دومين شهر كشور شناخته مي‌شود. از سال 1990 ميلادي / 1370 شمسي در دانشگاه دولتي كوتايسي كرسي زبان و ادبيات فارسي فعال است كه با دانشگاه گيلان همكاري‌هاي نزديك و مبادله دانشجو و اساتيد دارد.

شهر بندری باتومی
شهر باتومی مرکز جمهوری خودمختار آجارا و بندر بزرگ بین المللی در سواحل جنوب شرقي دریای سیاه است. باتومی يكي از زيباترين و جذاب‌ترين شهرهاي گرجستان محسوب مي‌شود كه اطراف آن جاذبه‌هاي طبيعي و آثار تاريخي فراوان قرار دارد. در تاريخ 4 نوامبر سال 2010 ميلادي / 13 آبان ماه 1389 شمسي در يكي از زيباترين ميدان‌هاي مركز شهر باتومي سركنسولگري ايران افتتاح شد.


   دانلود : اماکن_توریستی_گرجستان.pdf           حجم فایل 3984 KB

لینک سازمانها

 

آمار بازدید

 بازدید این صفحه : 4820
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 203262
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.3750